ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Τα 7 Ιερά Μυστήρια: Η Θεία Ευχαριστία, το Βάπτισμα, το Χρίσμα, η Εξομολόγησις, το Ευχέλαιο, η Ιερωσύνη και ο Γάμος.
Άβαταρ μέλους
p.spiridonas
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 13:12

ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από p.spiridonas »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ
α ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΣΤΑΥΡΟΕΙΔΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΙΕΙ ΤΟ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑΣ

η

Β ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΥΑΡΟΕΙΔΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΕΙΦΕΙ Ο ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ????



ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΕ ΤΟ
Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιουν 2008, 19:24

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

Χαίρετε πατέρα Σπυρίδωνα,
Βέβαια το θέμα που θετετε δεν είναι ψαλτικό αλλά μήπως το παρακάκω σας φανεί χρήσημο:
021.jpg
Σας χαιρετώ

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από Apostolos »

p.spiridonas έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ
α ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΣΤΑΥΡΟΕΙΔΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΙΕΙ ΤΟ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑΣ

η

Β ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΥΑΡΟΕΙΔΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΕΙΦΕΙ Ο ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΕ ΤΟ

Πατήρ Σπυρίδωνα,

Ο πατέρας μου είναι ιερεύς (και πολύ τυπικός μεν), και η τελετουργική του είναι ως εξής:

α) Σε κάθε εκφώνηση του "Πρόσχωμεν!" τρίς (ο ψάλτης το "Αλληλούϊα" τρίς), ο ιερεύς αδειάζει το λάδι μέσα στην κολυμβήθρα σταυροειδώς (αλλά όχι όλο το μπουκάλι).

β) Στο "Ευλογητός ο Θεός, ο φωτίζων και αγιάζων...", ο ανάδοχος (με την καθοδήγηση του ιερέως) βάζει το δεξί χέρι επάνω από το αριστερό επάνω από την κολυμβήθρα. Ο ιερεύς χύνει λάδι μέσα σ' αυτήν την χούφτα του αναδόχου και τοποθετεί το μπουκάλι στο τραπέζι.

γ) Αρχίζοντας "Χρίεται ο δούλος του Θεού...", ο ιερεύς κρατάει το δεξί του χέρι ακριβώς σαν να κάνει το σημείο του Σταυρού, βουτάει τα πρώτα τρία δάκτυλα μέσα στο λάδι του αναδόχου, και αλείφει το παιδί σταυροειδώς σε κάθε σημείο (αυτιά, χέρια, πόδια, κλπ.) Ο ανάδοχος ΟΥΔΕΠΟΤΕ κάνει αυτή την άλειψη με το λάδι. ΜΟΝΟΝ ο ιερέας.

δ) Το τελευταίο είναι η άλειψις της πλάτης με το "Όστις θέλει οποίσω μου ελθείν...", και μετά παίρνει ο ιερεύς το παιδί (που όλο αυτό το διάστημα το κρατούσε η γιαγιά ή κάποια κοπέλα της οικογενείας, αλλά ΠΟΤΕ από την μητέρα, και ας παρευρίσκεται στο Μυστήριο) και το κρατάει όρθιο από τις μασχάλες επάνω από την κολημβήθρα.

ε) Ο ιερεύς καθοδηγή τον ανάδοχο να αλήψη ΟΛΟ το σώμα του παιδιού με το λάδι στα χέρια του, αρχίζοντας από πάνω από το κεφάλι και κατεβαίνοντας μέχρι κάτω και στα δάκτυλα των ποδιών. Μόνο να προσέξη να μην μπη λάδι στα μάτια του παιδιού γιατί το λάδι τσούζει.

στ) Και τέλος, "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...."


Εύχομαι να σας βοήθησα. Αυτή την τυπική την ακολουθεί ο πατέρας μου 46 χρόνια ιεροσύνης.

Απόστολος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 27 Αύγ 2008, 00:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απλά να διευκρινίσω ότι το θέμα είναι "εντός θέματος" του φόρουμ, αφού είναι λειτουργικό θέμα.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
athinaios
Νέος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Αύγ 2008, 23:19

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από athinaios »

αγαπητε Αποστολε,
ολα καλα και σε ολα συμφωνω!αλλα ως προς το δ' που ανεφερες ,μου δημιουργηθηκε μια απορια!γιατι να μην κρατει το παιδι η μητερα,αλλα καποια γιαγια η καποια αλλη???πολλοι ιερεις βαζουν,ως πιο χειροδυναμο,τον πατερα να κρατει το παιδι ενω ο ιερευς το χριει,εξ οσων εχω δει!ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από Apostolos »

athinaios έγραψε:αγαπητε Αποστολε,
ολα καλα και σε ολα συμφωνω!αλλα ως προς το δ' που ανεφερες ,μου δημιουργηθηκε μια απορια!γιατι να μην κρατει το παιδι η μητερα,αλλα καποια γιαγια η καποια αλλη;;;πολλοι ιερεις βαζουν,ως πιο χειροδυναμο,τον πατερα να κρατει το παιδι ενω ο ιερευς το χριει,εξ οσων εχω δει!ευχαριστω
Πάτερ,

Ευλογείτε! Νομίζω αυτά που έγραψα στο σημείο δ' όσον αφορά ποιος θα κρατάει το παιδί προέρχεται από κάποια παλαιά παράδοση που η μητέρα δεν βρισκόταν παρούσα στην βάπτιση, αλλά καθόταν σπίτι. Τα μικρά παιδάκια στην εκκλησία, μώλις άκουγαν το όνομα που έδωσε ο ανάδοχος, έβγαιναν από την εκκλησία και έτρεχαν ολοταχώς στο σπίτι της μητέρας να της ανακοινώσουν το όνομα. Και το πρώτο παιδί που θα προλάβαινε να κάνη την αγγελία θα έπαιρνε κάποιο "βραβείο" (χρήματα, καραμέλες, κλπ.) Μιλάω τώρα για κοσμική παράδωση Ελλαδίτικη.

Επειδή την σήμερον ημέραν και στην σημερινή εποχή η μητέρα βρίσκεται στην εκκλησία για το Μυστήριο, απλώς ο πατέρας μου λέει στους γονείς, "Εσεις θα καθήσετε στο πρώτο κάθισμα (εδώ στην Αμερική έχουμε καθίσματα μέσα στον κύριο μέρος του ναού) και θα παρακολουθείτε." Στο τέλος, τους καλεί να φιλήσουν το χέρι του νέου τους κουμπάρου (ή της κουμπάρας, ή και των ΔΥΟ, εάν βαπτίζει ανδρόγυνο) και να παραλάβουν το παιδί.

Εξ' άλλου, Πάτερ μου, μην στενοχωριέσται: το μωρά δεν ζυγήζει και πολύ, οπότε δεν χρειάζεται κανέναν αθλητή να το κρατάει!

Την ευχή σας,

Απόστολος
Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιουν 2008, 19:24

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

Απλά να διευκρινίσω ότι το θέμα είναι "εντός θέματος" του φόρουμ, αφού είναι λειτουργικό θέμα.

Αγαπητέ Παναγιώτη, :smile2:
Δεν εννοούσα ότι το θέμα ήταν εκτός της γκάμας των θεμάτων του FORUM, αλλά ότι το θέμα δεν είναι "ψαλτικό" και με αυτό αναλογιζόμουν ότι οι πλείστοι όσοι ιεροψάλτες οι υπηρετούντες στο αναλόγιο των ιερών ναών, (και οι οποίοι μετέχουν ενεργά στις συζητήσεις του ενταύθα ΑΝΑΛΟΓΙΟΥ) είναι προφανές να μην έχουν εμπειρία σε εξεζητημένα θέματα όπως η τέλεση ενός μυστηρίου, όπως είναι η βάπτηση (καθαρά ιερατικό), οπότε και η γνώμη τους θα έχει την ανάλογη βαρύτητα. Εξ άλλου όπως απεδείχθη μέχρι τώρα εις την απάντηση του Απόστολου είδαμε να απαριθμεί πράξεις που αποτύπωσε παρακολουθώντας τον γέροντα πατέρα του, πολύχρονον και καταξιωμένο ιερέα.

Αγαπητέ Απόστολε,
με την διευκρινιστική σου δευτερολογία μου θύμισες σκηνές από την παιδική μου ηλικία.
Δεν γνωρίζω για ποιό μέρος της Ελλαδίτσας μας αναφέρεσαι αλλά και στο δικό μου χωριό συνέβαιναν πάλαι ποτέ παρόμοια αγαπητά έθημα.
Επισυνάπτω "σχολιάς χάριν"μια σελίδα από το βιβλίο μου "Συλέος πεδίον" που νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς φίλους, μια που ο αγαπητός Παναγιώτης είναι ανεκτικός έστω και σε ελαφρές παρεκτροπές από το κυρίως θέμα:
022.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από Apostolos »

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:Απλά να διευκρινίσω ότι το θέμα είναι "εντός θέματος" του φόρουμ, αφού είναι λειτουργικό θέμα.
Αγαπητέ Απόστολε,
με την διευκρινιστική σου δευτερολογία μου θύμισες σκηνές από την παιδική μου ηλικία.
Δεν γνωρίζω για ποιό μέρος της Ελλαδίτσας μας αναφέρεσαι αλλά και στο δικό μου χωριό συνέβαιναν πάλαι ποτέ παρόμοια αγαπητά έθημα.
Επισυνάπτω "σχολιάς χάριν"μια σελίδα από το βιβλίο μου "Συλέος πεδίον" που νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς φίλους, μια που ο αγαπητός Παναγιώτης είναι ανεκτικός έστω και σε ελαφρές παρεκτροπές από το κυρίως θέμα:
022.jpg
Θανάσση,

Πολύ ωραία που τα έγραψες! Ακριβώς αυτό είχα μάθει και εγώ. Το γεγονός είναι ότι εγώ δεν μεγάλωσα καθόλου με αυτή την παράδοση (γέννημα και θρέμα Αμερικής είμαι), όμως την ξεύρω και έμαθα πολλά από τον πατέρα μου, ο οποίος είναι από την Θεσσαλονίκη (Αρετσού Καλαμαριάς, συγκεκριμένα). Οι παπούδες μου ήταν Μικρασιάτες, οπότε νομίζω αυτές οι παραδόσεις έγιναν και εκεί.

Απόστολος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σας ευχαριστούμε κ. Μπακαλούδη για την ωραία παραπομπή. Επίσης,
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:οι πλείστοι όσοι ιεροψάλτες οι υπηρετούντες στο αναλόγιο των ιερών ναών, (και οι οποίοι μετέχουν ενεργά στις συζητήσεις του ενταύθα ΑΝΑΛΟΓΙΟΥ) είναι προφανές να μην έχουν εμπειρία σε εξεζητημένα θέματα όπως η τέλεση ενός μυστηρίου, όπως είναι η βάπτηση (καθαρά ιερατικό)
Ευτυχώς έχουμε και πολλούς σεβάσμιους Ιερείς στο φόρουμ μας, ή Ψάλτες με ανάλογη εμπειρία όπως ο φίλος Απόστολος, και είναι τιμή αυτό για το φόρουμ μας. Άλλωστε η Υμνολογία, το Τυπικόν, τα Λειτουργικά θέματα, δεν είναι ζήτημα μόνο των Ψαλτών, αλλά (προπάντων;) και των Ιερέων.

Μετ' εκτιμήσεως,
Παναγιώτης.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
athinaios
Νέος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Αύγ 2008, 23:19

Απ: ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΛΑΔΙ

Δημοσίευση από athinaios »

Apostolos έγραψε:
athinaios έγραψε:αγαπητε Αποστολε,
ολα καλα και σε ολα συμφωνω!αλλα ως προς το δ' που ανεφερες ,μου δημιουργηθηκε μια απορια!γιατι να μην κρατει το παιδι η μητερα,αλλα καποια γιαγια η καποια αλλη;;;πολλοι ιερεις βαζουν,ως πιο χειροδυναμο,τον πατερα να κρατει το παιδι ενω ο ιερευς το χριει,εξ οσων εχω δει!ευχαριστω
Πάτερ,

Ευλογείτε! Νομίζω αυτά που έγραψα στο σημείο δ' όσον αφορά ποιος θα κρατάει το παιδί προέρχεται από κάποια παλαιά παράδοση που η μητέρα δεν βρισκόταν παρούσα στην βάπτιση, αλλά καθόταν σπίτι. Τα μικρά παιδάκια στην εκκλησία, μώλις άκουγαν το όνομα που έδωσε ο ανάδοχος, έβγαιναν από την εκκλησία και έτρεχαν ολοταχώς στο σπίτι της μητέρας να της ανακοινώσουν το όνομα. Και το πρώτο παιδί που θα προλάβαινε να κάνη την αγγελία θα έπαιρνε κάποιο "βραβείο" (χρήματα, καραμέλες, κλπ.) Μιλάω τώρα για κοσμική παράδωση Ελλαδίτικη.

Επειδή την σήμερον ημέραν και στην σημερινή εποχή η μητέρα βρίσκεται στην εκκλησία για το Μυστήριο, απλώς ο πατέρας μου λέει στους γονείς, "Εσεις θα καθήσετε στο πρώτο κάθισμα (εδώ στην Αμερική έχουμε καθίσματα μέσα στον κύριο μέρος του ναού) και θα παρακολουθείτε." Στο τέλος, τους καλεί να φιλήσουν το χέρι του νέου τους κουμπάρου (ή της κουμπάρας, ή και των ΔΥΟ, εάν βαπτίζει ανδρόγυνο) και να παραλάβουν το παιδί.

Εξ' άλλου, Πάτερ μου, μην στενοχωριέσται: το μωρά δεν ζυγήζει και πολύ, οπότε δεν χρειάζεται κανέναν αθλητή να το κρατάει!

Την ευχή σας,

Απόστολος





αρα λοιπον,αγαπητε,μπορει να κραταει το παιδι ΚΑΙ η μητερα!ετσι?δεν υπαρχει προβλημα,λοιπον?και επιπλεον γιατι η μητερα να μην παρισταται στην βαπτιση του παιδιου της?μηπως δεν ειχε "σαραντισει" ακομη και δεν επιτρεποταν να βγει απο το σπιτι?δεν βλεπω το λογο να απεχει η μητερα απο τα μυστηρια της Εκκλησιας,και μαλιστα οταν αυτα αφορουν το παιδι της!
τωρα,ως προς το αν ειναι βαρυ το παιδι ή οχι,δυστυχως πολλοι βαπτιζουν τα παιδια τους στην ηλικια των 2-3 ετων,και μερικα ειναι αρκετα εως...πολυ βαρια(ureftarakia!!:):):):):))!αμα δε ειναι και νευρικα και κανουν και νευρικες κινησεις ,τοτε υπαρχουν δυσκολιες πρακτικες...!
ελπιζω το "πατερ" που λετε να μην αναφερεται σε εμενα....ακομη...!εχει ο Θεος και για εμας ως προς αυτο το θεμα...!:):):)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Ιερά Μυστήρια”