Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Άβαταρ μέλους
leo7165
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 21:02

Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από leo7165 »

Ο πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Αχιλλείου Λαρίσης κύριος Κυριαζής Δασκαλούδης αποδίδει την ευχή προς την Υπεραγία Θεοτόκο, που λέγεται στο τέλος του Αποδείπνου.
Ας σημειωθεί ότι ο κ. Δασκαλούδης είναι εκ των κορυφαίων μαθητών του Άρχοντος πρωτοψάλτου Αθανασίου Καραμάνη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Miltiadis Pappas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 16:07

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Miltiadis Pappas »

Να με συγχωρέσετε αλλά εάν ο Καραμάνης άκουγε την εκτέλεση αυτή, δε νομίζω ότι θα χαιρόταν ιδιαίτερα. Προσωπικά τον έχω ακούσει να εκτελεί την εμμελή ανάγνωση της ευχής "Άσπιλε..." σε κλιτόν και μόνο, τουλάχιστον τα τελευταία 12 χρόνια στις κατ' ιδίαν συζητήσεις μας. Ενώ πρόκειται για άριστο μουσικό, με ιδιαίτερο φωνητικό τάλαντο, φαντασία και γνώση, δυστυχώς όπως έχω πει επανειλημμένως, είναι πολύ δύσκολο να μπορείς και να μην εκτελείς κάτι που γνωρίζεις πολύ καλά ότι δεν είναι το πρέπον. Αναλόγως ενώ ξεκινάει πολύ ωραία, δεν μπορεί να συνεχίσει στον ίδιο τρόπο και άγει προς τρόπο έξω του εκκλησιαστικού κλίματος.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:43

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Apostolos »

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με τον Άρχοντα. Και εγώ, πολλές φορές, έχω ψάλλει ένα "Άσπιλε" το οποίο το έμαθα από μία μαγνητοφωνημένη εκτέλεση του Στανίτσα.... αλλά, του Στανίτσα των Αμπελοκήπων, όχι του Στανίτσα του Πατριαρχείου. Θαυμάσια εκτέλεσις μεν, αλλά όπως έλεγε και ο Πρίγγος για τα μαθήματα μη ψαλλόμενα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, "Αυτά είναι για τα πανηγύρια."

Απόστολος
Άβαταρ μέλους
leo7165
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 21:02

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από leo7165 »

Νομίζω ότι αντί να διαμαρτυρόμαστε για τις τυχόν λάθος εκτελέσεις, οφείλουμε να συνεισφέρουμε καλές παραδοσιακές εκτελέσεις. Βάλτε, αγαπητοί φίλοι κάτι διαφορετικό, ώσετ να ακούσουμε κι εμείς.
Επίσης, δεν συμφωνώ ότι ο Στανίτσας του Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων ήταν εκτός πατριαρχικού ύφους. Δηλαδή μέχρι 55 χρονών έψαλλε "πατριαρχικά" και μετά γύρισε σε "τραγούδια";;; Πολύ απλοποιημένο μου φαίνεται. Απλά ο συγχωρεμένος [και μεγάλος ευεργέτης μας] είχε μεγάλο ταλέντο και ίσως ελαχιστότατες φορές να 'βαζε την τέχνη και καλλιφωνία πάνω απ' την παράδοση. Όμως δεν τραγουδούσε ποτέ. Είχε συνείδηση ότι ήταν σε ναό κι έψαλλε!
Miltiadis Pappas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 16:07

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Miltiadis Pappas »

Το να επισημαίνει κανείς δεν είναι διαμαρτυρία, αφού ο καθένας είναι ελεύθερος να ψάλλει οτιδήποτε, χωρίς έλεγχο από κανέναν παρά μόνο από τη συνείδησή του. Σύντομα θα παραθέσω ηχητικά παραδέιγματα.
Όσο για τον μακαριστό Στανίτσα, δυστυχώς έτσι είναι, μέχρι 55 χρονών στο πατριαρχείο έψαλε σαφέστερα πιο συντηρητικά σε αντίθεση με τον Αγ. Δημήτριο. Τόσο απλά, στον αναμφισβήτητης αξίας μεγάλο πρωτοψάλτη του 20ου αιώνα και μεγάλου ευεργέτη όλων μας.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Ο πολυ μεγαλος (για μενα) Στανιτσας , οντως οταν ηλθε στην
Ελλαδα , καποιες φορες ξεφευγε απο το ψαλσιμο του Πατριαρχειου . Ειδικα σε καποια ''Τριαδι'' . Ομως για μενα εκανε
και τεχνη . Ποιος μπορει να πει (οχι βεβαια στο περιπου)τα ''Τριαδι'' που ελεγε ; Ως προς το ''Ασπιλε ..'' , εχω και εγω ηχογραφηση απο Αγιο Δημητριο που το λεει σε Πλ.Αο .
Θελω να καμω επισυναψη ''Τριαδι'' που εψαλλε στις 17-5-1970
Στον Αγιο Μηνα , αλλα δεν ξερω πως . Παραθετω παρακατω
(ελπιζω σωστα) το σχετικο λινγκ απο το Αναλογιον Νετ του
Παναγωτη (Παναγιωτη βοηθα) , οπου υπαρχει το σχετικο ''Τριαδι'' . Παραδοσιακο ; Δεν νομιζω . Τεχνη ; Αφθαστη . Εξ'αλλου αυτα του ζητουσαν , αυτα ηθελε η πλειοψηφια των ακροατων . Ή κανω λαθος ;

http://mp3.analogion.net/mp3_Linardakis ... 9-4_VL.mp3
Άβαταρ μέλους
leo7165
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 21:02

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από leo7165 »

Να 'σαι καλά κύριε Βαγγέλη για τις παρατηρήσεις σου. Όντως ο Στανίτσας κάποιες φορές δεν ακολουθούσε το "πατριαρχικό ύφος", όταν ήρθε στην Αθήνα. Άλλωστε, και στην Κωνσταντινούπολη έτσι γινόταν [και γίνεται]. Εκτός πατριαρχείου μπορούσαν να λένε κι άλλα μαθήματα. Όχι όμως ότι ξεχνούσαν τι έψαλλαν στο Φανάρι. Δεν είναι ραδιόφωνο ο κάθε ψάλτης για να γυρίζει το κουμπί και να τα λέει διαφορετικά.
Δυστυχώς, επιχειρείται για τον μεγάλο ΣΤΑΝΙΤΣΑ μια ισοπέδωση: ότι όταν ήρθε στην Αθήνα άλλαξε τελείως το ύφος του [δήθεν].
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απ' ότι κατάλαβα όλοι το ίδιο λέτε, "στο πατριαρχείο έψαλε σαφέστερα πιο συντηρητικά σε αντίθεση με τον Αγ. Δημήτριο", "οντως οταν ηλθε στην Ελλαδα , καποιες φορες ξεφευγε απο το ψαλσιμο του Πατριαρχειου", "Όντως ο Στανίτσας κάποιες φορές δεν ακολουθούσε το "πατριαρχικό ύφος", όταν ήρθε στην Αθήνα". Κανένας δεν ισοπέδωσε τον Στανίτσα (τουλάχιστον σ' αυτό το φόρουμ), οπότε δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα; :-)

φιλικά,
Παναγιώτης.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Theodorosks
Νέος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 19:40

Απ: Άσπιλε, αμόλυντε... Υπερένδοξε...

Δημοσίευση από Theodorosks »

leo7165 έγραψε:Ο πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Αχιλλείου Λαρίσης κύριος Κυριαζής Δασκαλούδης αποδίδει την ευχή προς την Υπεραγία Θεοτόκο, που λέγεται στο τέλος του Αποδείπνου.
Ας σημειωθεί ότι ο κ. Δασκαλούδης είναι εκ των κορυφαίων μαθητών του Άρχοντος πρωτοψάλτου Αθανασίου Καραμάνη.
Πρόκειται πράγματι περί χαρισματικού πρωτοψάλτου.Τον έζησα από κοντά επί τριετία και αυτό που διαπιστωσα είναι ότι ο μεν Κυριαζής Δασκαλούδης με τις φωνητικές δυνατότητες,το ταλέντο και τη φαντασία που πηγάζει από τη ψυχή του, αλλά και τα πολλά ακούσματα και τις αδιαμφισβήτητες γνώσεις του μπορεί να ψάλλει εκτελώντας κατά γράμμα τις μουσικές γραμμές οιουδήποτε μουσουργού και μουσικοσυνθέτου. Ιδιαίτερα στα παπαδικά μέλη(χερουβικά,κοινωνικά,καλοφωνικοι ειρμοί) καθώς και άλλα (δύναμις,σε υμνούμεν,κλπ) είναι ασυναγώνιστος.Αν κανείς τον ακούσει σε όλη του τη πορεία θα διαπιστώσει ότι κάθε μάθημα έχει ξεχωριστή εκτέλεση,χρησιμοποιεί μουσικούς διαδρόμους άψογα συνδεδεμένους και με ζηλευτή απόδοση.Εν κατακλείδι να είστε σίγουροι ότι κανείς μα κανείς δεν μπορεί να ψάλλει όπως ο Κυριαζής ο Δασκαλούδης, εν αντιθέσει με αυτόν που μπορεί με τις γνώσεις, το τάλαντο,το ταλέντο και την ψαλτική του ικανότητα να ψάλλει όπως όλοι οι μεγάλοι πρωτοψάλτες της εποχής και όχι μόνον.Και βέβαια αν μπορούσαν όλοι να έχουν αυτή την διαφορετικότητα στη σύλληψη και την φαντασία που μόνο ο Κυριαζής έχει,τότε όλοι θα έψαλλαν με αυτό το τρόπο....Τέλος πιστεύω ακράδαντα ότι πέραν από την ορθή εκτέλεση της μουσικής μας, το ψάλλειν είναι...ΨΥΧΗ!!!! Ευχαριστώ για τη φιλοξενία στη στήλη.
Θεόδωρος Κοκκορίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δασκαλούδης Κυριαζής”