"Την ιεράν πανήγυριν" ή "τα ιερά θαυμάσια";

Διορθωτέα και μη Διορθωτέα, στα λειτουργικά βιβλία της Εκκλησίας.
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

"Την ιεράν πανήγυριν" ή "τα ιερά θαυμάσια";

Δημοσίευση από dkalpakidis »

Ένα θέμα το οποίο με προβλημάτιζε από παλαιά:
Στο "Άπας γηγενής" στο ΝΕΟ ΕΓΚΟΛΠΙΟΝ υπάρχει η γραφή "την ιεράν πανήγυριν". Την ίδια γραφή έχει η Παρακλητική της Αποστολικής Διακονίας, το Πεντηκοστάριον (Αγίων Πάντων) αλλά και το Μηναίον (Αποστολικής Διακονίας, νομίζω για την 24η Ιουνίου).
Πρόκειται για "ιδιαίτερη" γραφή για κάποια από της εορτές της Θεομήτορος ή είναι ο συνήθης ειρμός και πρέπει να λέγεται έτσι;

Σχετικά με το θέμα μας είναι και η γραφή "ως ζώσα" ή "η ζώσα" στην γ' ωδή (υπάρχει σχετικό ΘΕΜΑ στο ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ) αλλά και το "σωτηρίαν βραβεύοντα" ή "σωτηρίαν βραβεύουσα" στην ε' ωδή.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: "Την ιεράν πανήγυριν" ή "τα ιερά θαυμάσια";

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Το Παλαιό Εγκόλπιον της Αποστολικής Διακονίας, έκδοσις ιδ' 1996 (αναφέρω την έκδοση γιατί όλως παραδόξως το νέο εγκόλπιον φαίρεται ως έκδοσις στ' (!) 2005)

λέει σ. 176 «τα ιερά θαυμάσια», το οποίο και εγώ ακολουθώ.

Για το "ως ζώσα" ή "η ζώσα" το σχετικό θέμα είναι εδώ:
http://analogion.net/forum/viewtopic.php?f=56&t=64

"σωτηρίαν βραβεύοντα" ή "σωτηρίαν βραβεύουσα"
το σωστό κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι βραβεύουσα (Συλλειτουργικόν Σιμωνόπετρας, σ. 224, εκδ. β' 1997).

φιλικά
Παναγιώτης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 26 Ιουν 2008, 07:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Τζωρτζής
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Μαρ 2008, 14:53

Απ: "Την ιεράν πανήγυριν" ή "τα ιερά θαυμάσια";

Δημοσίευση από Μιχάλης Τζωρτζής »

Πέρα από τα νεότερα Συλλειτουργικά και τα Εγκόλπια, οι παλαιές εκδόσεις του Αργού και Σύντομου Ειρμολογίου των Πέτρου Βυζαντίου και Πέτρου Πελοποννησίου έκδοσις 1825 αναφέρουν "την ιεράν πανήγυριν" και "σωτηρίαν βραβεύουσα".
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διορθωτέα και μη”