Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Τυπικόν Τριωδίου, Χαιρετισμοί, Προηγιασμένη θεία Λειτουργία, Μεγάλη Εβδομάδα, κτλ.
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Σε ηχογραφήσεις από τον Πατριαρχικό Ναό, ακούω στις επαναλήψεις των ως άνω τροπαρίων το "Δόξα" στην πρώτη και το "και νύν" στη δεύτερη. Το Τυπικό του Βιολάκη δεν είδα να παίρνει κάποια θέση (ή τουλάχιστον δεν πρόσεξα κάποια). Είναι ορθό το να λέγεται το Δόξα και νυν; Και με την ευκαιρία (εάν μπορούμε να την πούμε έτσι) τα Απολυτίκια των Δεσποτικών και Θεομητορικών εορτών όπου στον Εσπερινό και στο Όρθρο λέγονται τρις λέμε δόξα και νυν; Ρωτώ, διότι υπάρχει τρομερή σύγχυση μεταξύ των ιερέων στους Ναούς που υπηρετώ.
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Για το θέμα των απολυτικίων των Δεσποτικών και Θεομητορικών εορτών παραπέμπω στο http://analogion.net/forum/viewtopic.php?f=57&t=120.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Re: Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Για την επικρατούσα τάξη στις ενορίες έχεις δίκιο. Όλοι οι Ιερείς και ψάλτες που ξέρω αυτό τηρούν. Για τον Πατριαρχικό Ναό (λόγω του ότι τα ακούσματα και οι ηχογραφήσεις που έχω είναι από κει) σίγουρα ο κ. Παππάς είναι ο πλέον αρμόδιος να μας διαφωτήσει. Θα ψάξω να βρω κάποιες για να τις ανεβάσω κάποια στιγμή.
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Xristos Tsakirogloy
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 21:01

Re: Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Δημοσίευση από Xristos Tsakirogloy »

Ευτυχώς, σχετικά εύκολα βρήκα δύο αποσπάσματα του Άρχοντα στο "Ιδού ο Νυμφίος". Για να είμαι ειλικρινής, δεν γνωρίζω από πιο Ναό είναι οι ηχογραφήσεις, το σίγουρο είναι ότι όπου κι αν ήταν κουβαλούσε πάντα μία παράδοση και μία τάξη.
Σημείωση: Στο απόσπασμα της Μ.Τετάρτης, λέει και το Δόξα και το και νυν πιθανότατα λόγω του ότι δεν το ανέφερε ο Λαμπαδάριος στην δική του επανάληψη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τσακίρογλου Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Re: Μεγάλη Εβδομάδα - Ιδού ο Νυμφίος & Ότε οι ένδοξοι Μαθηταί

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Xristos Tsakirogloy έγραψε:Σε ηχογραφήσεις από τον Πατριαρχικό Ναό, ακούω στις επαναλήψεις των ως άνω τροπαρίων το "Δόξα" στην πρώτη και το "και νύν" στη δεύτερη. Το Τυπικό του Βιολάκη δεν είδα να παίρνει κάποια θέση (ή τουλάχιστον δεν πρόσεξα κάποια). Είναι ορθό το να λέγεται το Δόξα και νυν; Και με την ευκαιρία (εάν μπορούμε να την πούμε έτσι) τα Απολυτίκια των Δεσποτικών και Θεομητορικών εορτών όπου στον Εσπερινό και στο Όρθρο λέγονται τρις λέμε δόξα και νυν; Ρωτώ, διότι υπάρχει τρομερή σύγχυση μεταξύ των ιερέων στους Ναούς που υπηρετώ.
Χρηστο εγω τουλαχιστον δεν λεω ''Δοξα .. Και νυν...'' . Και ενα παλιο βιβλιο (οχι μουσικο) της Μ.Εβδιμαδος που
εχω , δεν τα εχει .
Ουτε στα απολυτικια .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τριώδιον”