Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτί;

Γενική συζήτηση για θέματα κλιμάκων, συγκερασμών, κτλ.

Στην αρχή ακούγεται τόνος 440Hz και μετά άλλος τόνος «λίγο» ψηλότερα. Αν η κλίμακα έχει 72 μόρια:

Το δημοψήφισμα λήγει την 22 Ιουν 2010, 05:50

Δεν ακούω διαφορά
7
70%
Ακούω διαφορά, και είναι στο 1/8 μόριο
3
30%
Ακούω διαφορά, και είναι στο 1/4 μόριο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ακούω διαφορά, και είναι στο 1/2 μόριο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ακούω διαφορά, και είναι στα 3/4 μόρια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ακούω διαφορά, και είναι στο 1 μόριο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 10

Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτί;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ο σκοπός του δημοψηφίσματος είναι να δούμε την ευκρίνεια του αυτιού και κατά πόσο είναι δυνατή η ταυτοποίηση σε διαστήματα μικρότερα του ενός μορίου (σε κλίμακα διαπασών 72 μορίων) κατά μέσον όρο. Οι απαντήσεις στο δημοψήφισμα είναι ανώνυμες. Η απάντηση θα δοθεί αργότερα.

Σας παρακαλώ μόνο να μην κάνετε φασματική ανάλυση και μετά να απαντήσετε :yes2: . Απλά ακούστε το 5 φορές και ψηφίστε!
2tones-firstIn440Hz.wav
Δείτε επίσης και εδώ: viewtopic.php?f=35&t=38
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 24 Ιουν 2010, 06:13, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Λόγος: λήξη δημοψηφίσματος
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
nikosthe
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 23:04

Απ: Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτ

Δημοσίευση από nikosthe »

Κάτσε ρε συ Παναγιώτη: δεν έχεις δύο ήχους, αλλά έναν, ο οποίος λοιπόν είναι διαφορετικός στην αρχή του και διαφορετικός στο τέλος του. Άρα η μεταβολή είναι σταδιακή. Έτσι όντως δεν θα ακουστεί τίποτα! Αν όμως βάλεις ένα τετράχορδο 12-10-8 και μετά άλλο ένα 12-11-7 (ή 12-12-6 και 12-11-7), είσαι σίγουρος ότι δεν θα παρατηρηθεί καμία διαφορά; Επιστημονικώς είναι νομίζω διακριβωμένο ότι το ανθρώπινο αυτί ξεχωρίζει διαφορές 5 cents (με παραλλαγή λίγο πάνω ή λίγο κάτω, αναλόγως της ηλικίας), δηλ. κάτω του 1/3 του μορίου (=17 cents).
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ Νίκο,

ωραία η ιδέα σου, και δεσμεύομαι να την υλοποιήσω εν ευθέτω χρόνω. Για το δημοψήφισμα όμως δεν θα κάνω σχόλιο μέχρι να περάσει λίγος καιρός, αλλιώς θα είναι σαν να προδικάζω το αποτέλεσμα. Αυτό το δημοψήφισμα και το άλλο το σχετικό είναι καλό να δούμε πως αντιλαμβανόμαστε τους τόνους -κατά μέσον όρο- και πως μπορούμε να προσδιορίσουμε την διαφορά τους «χονδρικά» με το αυτί και την εμπειρία μας.

Αν έχεις αναφορά για τα 5 cents που είπες, σε παρακαλώ γνωστοποίησέ την μας.

φιλικά,
Παναγιώτης
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
nikosthe
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 23:04

Απ: Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτ

Δημοσίευση από nikosthe »

panayiotis έγραψε:Αν έχεις αναφορά για τα 5 cents που είπες, σε παρακαλώ γνωστοποίησέ την μας.
Τώρα, μπορεί να μην ήταν 5, αλλά 6, όπως έγραψες κι εσύ εδώ. Στο internet είχα δει κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς πού. Εν πάσει περιπτώσει, κι εγώ το 1/3 του μορίου έχω ως εικόνα μέγιστης δυνατότητας ακουστικής αντίληψης του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 13:18

Απ: Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ »

Φίλε Παναγιώτη. γειά σου.
Όπως ξέρεις, δεν είμαι γνώστης της Βυζαντινής Μουσικής και συνεπὠς δεν γνωρίζω περί μορίων, μεταξύ τών τόνων. Γνωρίζω μόνο τους τόνους και αυτούς όχι καλά. Νομίζω όμως ότι οι δύο τόνοι που ακούγονται, αν το ένα αυτί κι αυτό μισό που μου απέμεινε εξ αιτίας της δουλειάς, είναι περίπου στο μισό(ημιτόνιο) μεταξύ ΛΑ(κε) - ΣΙ(ζω). Δεν αποκλείεται να είμαι και τελείως λάθος. Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΝΙΚΟΛΑΣ την 21 Ιουν 2010, 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Ξεχωρίζει 2 τόνους με διαφορά <1 μορίου το ανθρώπινο αυτ

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητοί φίλοι, κατ'αρχήν θα ήθελα να διευκρινίσω σε όλους ότι δεν το παίζω, ούτε είμαι καλός ψάλτης.

Κατά δεύτερον, επειδή εγώ έφτιαξα το αρχείο, όχι επειδή το άκουσα, να πω ότι στα πρώτα 4 δεύτερα παίζει ο Κε, και στα επόμενα 4 δεύτερα ο τόνος είναι 1/8 μόρια ψηλότερα. Ίσως κάποιοι ακούγοντας την ανεπαίσθητη αυτή διαφορά υπέθεσαν ότι θα είναι η μικρότερη διαφορά που δίνω, δηλ. 1/8 μόρια =περίπου 2 cents.

Βέβαια ακούμε διαφορά (έστω μια ανεπαίσθητη διαφορά) σε ημιτονοειδείς τόνους. Σε ανθρώπινη φωνή δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε τέτοια διαφορά.

Όπως έγραψα και εδώ: viewtopic.php?f=35&t=741, οι ειδικοί λένε ότι το μουσικό αυτί ακούει από 1/3 μόρια - 2 μόρια διαφορές (6-40 cents).

Υ.Γ. Νίκο νομίζω δεν έχει νόημα να κάνουμε το τεστ με τα τετράχορδα, αφού δεν υπάρχει συμμετοχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 24 Ιουν 2010, 06:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικά, Μουσική, Ακουστική και Κλίμακες”