Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Θέματα για την λειτουργική πράξη και ευταξία της Εκκλησίας, και για σχετικούς Ιερούς Κανόνες.

Θεωρείτε ότι η χρήση στην εκκλησία φυλλαδίου με την Κυριακάτικη ακολουθία κάνει μακροχρόνιο κακό;

Το δημοψήφισμα λήγει την 16 Αύγ 2011, 04:39

Ναι
5
71%
Όχι
1
14%
Δεν ξέρω
1
14%
 
Σύνολο ψήφων: 7

Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χρόνια πολλά.

Κυκλοφορούν φυλλάδια Κυριακών με όλη την ακολουθία, ώστε κάποιος να μη χρειάζεται να τρέχει σε τυπικόν, παρακλητική, μηναίον, ωρολόγιον, και τα λοιπά λειτουργικά βιβλία της εκκλησίας. Θεωρείτε ότι η χρήση τους στην εκκλησία εν ώρα ακολουθίας κάνει καλό ή κακό στην παράδοσή μας και στην κατάρτιση του ιεροψάλτου; (αν θέλετε ψηφίστε στο δημοψήφισμα)

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αυτά τα φυλλάδια πρέπει να χρησιμοποιούνται στις εκκλησίες μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όπου υπάρχει απουσία λειτουργικών βιβλίων, ή τυπικού, π.χ. σε εξωκκλήσι κτλ.. Μπορούν φυσικά -και πρέπει- να χρησιμοποιούνται ως μελέτη εκτός ναού, στην οικία μας.

Σε αντίθετη περίπτωση -κατά την ταπεινή μου γνώμη- η χρήση αυτών των φυλλαδίων μας κάνει τους ψάλτες οκνηρούς, και οι επόμενες γενιές δεν θα γνωρίζουν να βγάζουν όχι ακολουθία καθημερινή αλλά ούτε κυριακάτικη χωρίς τέτοιες φυλλάδες.

Στο εξωτερικό, θυμάμαι συνέπεσε η Κοίμησις της Θεοτόκου Κυριακή μια χρονιά, όπως φέτος, και οι ψάλτες έχοντες μιά φυλλάδα (την αυτήν για όλα τα χρόνια...) με την ακολουθία του Εσπερινού της Κοιμήσεως (η οποία -κακώς- μοιράζεται και σε όλους τους ενορίτες), αρχίσανε Κύριε εκέκραξα σε α' ήχο (αντί στον ήχο της Κυριακής) και στιχηρά "Ω του παραδόξου θαύματος", και χρειάστηκε να βγει ο ιερέας έξω να τους πει ότι είναι Κυριακή αύριο και ότι στιχηρά προηγούνται τα Αναστάσιμα! Και τρέχανε να βρούνε βιβλίο που να έχει τον Εσπερινό των Κυριακών, καθότι η Παρακλητική αγνοείται ως επί το πλείστον στο εξωτερικό!

Βέβαια τα όσα είπα ανωτέρω δεν ισχύουν για φυλλάδια με μόνο μουσικά κείμενα, για τα οποία δεν βλέπω κανένα κακό.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
sklolako
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2014, 15:51

Απ: Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Δημοσίευση από sklolako »

Για μενα που ειμαι αρχαριος και κοντα στα 60 και εξαναγκαζομαι να βοηθησω τον παπα οταν ερχεται στο χωριο μας να κανη λειτουργια θα ειναι θειο δωρο. Βρισκω λαβυρινθο την ολη διαδικασια των εναλλαγων και ψαξιματος και ξαναψαξε αντε να βρης τον ηχο της ημερας τα απολυτικια τα θεοτοκια, κοντακια , καθισματα, καταβασιες τα ευαγγελια πια λεγονται χυμα ποια ψαλονται , μηχανικος ημουνα,βγηκα στην συνταξη εχω αγοραση ενα ταμπλετ και παιρναω το αρχειο που κατεβαζω απο http://akolouthies.wordpress.com το οποιο βοηθαη αρκετα και συμβουλευομαι φυσικα με την ανοχη και βοηθεια του παπα .πρεπη να βαζω σφηνεςαυτα που δεν περιλαμβανονται στον ορθρο και υπαρχουν στο αρχειο του ταμπλετ το οποιο αρχειο απευθυνεται για καταρτησμενους ψαλτες δεν εχη το συνολο των κειμενων .καθε βοηθεια δεκτη.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χαίρετε!

Οτιδήποτε κάνουμε χρειάζεται μια απαραίτητη μελέτη και προεργασία. Και στις δουλειές μας το ίδιο, αρκεί να θυμηθούμε πόσο καιρό διαβάζαμε για να μάθουμε το επάγγελμα μας.

Εμένα με ανέβασε ο γέροντας μου στο αναλόγιο να τον βοηθήσω και δεν ήξερα τίποτα.

Το θέμα είναι αν υπάρχει διάθεση και αφιέρωση χρόνου για αυτόν τον σκοπό. Αν ναι, τότε ευχαρίστως να σας βοηθήσω, και στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

Για αρχή αγοράστε το Τυπικό του Βιολακη από ενα χριστιανικό βιβλιοπωλείο και αρχίστε να το μελετάτε, και επίσης μελετήστε καλά την προθεωρία που υπάρχει στα δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος πριν το μηνολόγιον.

Φιλικά Παναγιώτης
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
sklolako
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2014, 15:51

Απ: Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Δημοσίευση από sklolako »

πατερα παναγιωτη ευχαριστω για την παροτρυνση και υποστηριξη. Διαθεση υπαρχη, χρονος ελαχιστος μετα το φθινοπωρο χειμωνα θα εχω χρονο και θα ασχοληθω . Με την πρωτη επισκεψη στον κοσμο(πολη)θα αγορασωτο σχετικο τυπικο που μου υποδειξατε αν και το μυαλο μου εχη κολοκυθοποιηθη θα προσπαθησω. καλη παναγια
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Φυλλάδιο Κυριακής με όλα τα κείμενα της Ακολουθίας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Χαίρετε!

Δεν είμαι ιερέας, λαϊκός είμαι.

Το καλύτερο είναι να συμβουλεύεστε τακτικά τον ιερέα (να έχετε κάνει και εσείς μια προεργασία), π.χ. 15' πριν αρχίσει η ακολουθία να σας βοηθήσει, εφόσον δεν υπάρχει εμπειρώτερος στο αναλόγιο.

Καλό θα είναι επίσης να προμηθευτείτε (αν δεν υπάρχουν ήδη στο Αναλόγιον του ι. Ναού σας) είτε το Συλλειτουργικόν της Σιμωνόπετρας, είτε το Εγκόλπιον Αναγνώστου της Αποστολικής Διακονίας, τα οποία είναι ένας μπούσουλας στην διάταξη του Εσπερινού, του Όρθρου και της θείας Λειτουργίας.

Καλό είναι να τα διαβάσετε αρκετά τα παραπάνω βιβλία, και να τα χρησιμοποιείτε σε κάθε ακολουθία.

Τα υπόλοιπα βιβλία που χρειάζεστε είναι το Μέγα Ωρολόγιον, τα Μηναία, η Παρακλητική (και το Τριώδιον και το Πεντηκοστάριον ...για του χρόνου).

Τα Μηναία έχουν την κάθε μέρα του μήνα, και αρχίζουν την κάθε μέρα με τον Εσπερινό, με τον Όρθρο, και παρέχουν μερικές φορές και ορισμένα στοιχεία για την Θ. Λειτουργία.

Η Παρακλητική έχει για κάθε ήχο (8 όλοι οι ήχοι), τις ημέρες της εβδομάδας με την σειρά, και με την σειρά τα τροπάρια του Εσπερινού, μετά του Όρθρου, και πληροφορίες για την Θεία Λειτουργία.

Στα Μηναία, άλλοτε οι ακολουθίες του Όρθρου (και του Εσπερινού) έχουν πολλά «λόγια», και άλλοτε λιγότερα. Αυτό εξαρτάται από την «επισημότητα» εορτασμού των Αγίων που έχει θεσπίσει η Εκκλησία μας.

Δείτε π.χ. εδώ:
http://analogion.gr/typikon/articles/91 ... paradeigma
και εδώ:
http://analogion.gr/typikon/articles/89 ... sh-tupikou

Για παράδειγμα το Μηναίον της 20ης Ιουλίου (του Προφήτου Ηλία) έχει περισσότερα «λόγια», από της επόμενης μέρας 21ης Ιουλίου (των Οσίων Ιωάννου και Συμεών του δια Χριστόν Σαλού).

Αυτά τα έχει θεσπίσει έτσι η εκκλησία μας και τηρούνται ως έχουν.

Παρότι η 21η Ιουλίου έχει λιγότερα «λόγια» της εορτής της ημέρας, κάνει όμως χρήση της Παρακλητικής (που δεν κάνει η 20η Ιουλίου), γιατί όλα αυτά τα εκκλησιαστικά βιβλία πρέπει να ακούγονται από τις ακολουθίες του χρόνου, καθώς διέταξε η Εκκλησία, για την οικοδομή των πιστών.

Εν γένει η Θεία Λειτουργία είναι η πιο εύκολη ακολουθία. Ο Εσπερινός είναι η αμέσως πιο εύκολη ακολουθία, και η δυσκολότερη είναι ο Όρθρος.

Όταν είναι καθημερινή και μεγάλη εορτή Αγίου, ή Δεσποτική και Θεομητορική Εορτή, χρησιμοποιείται το Μηναίον (η ακολουθία της ημέρας ως έχει εκεί), και σε περίπτωση μόνο μεγάλης Εορτής Αγίου χρησιμοποιείται και ο μικρός Παρακλητικός Κανόνας της Θεοτόκου από το Μέγα Ωρολόγιον.

Όταν δεν είναι μεγάλη εορτή Αγίου, και δεν είναι Δεσποτική ή Θεομητορική Εορτή, τότε χρησιμοποιείται το Μηναίον και η Παρακλητική στις ακολουθίες της ημέρας.

Την Κυριακή χρησιμοποιείται το Μηναίον και η Παρακλητική (Αναστάσιμα λόγω Κυριακής) (αφήνω την εξαίρεση Τριωδίου-Πεντηκοσταρίου).

Το Τριώδιον και το Πεντηκοστάριον χρησιμοποιούνται όταν «ανοίγει» το Τριώδιον, και το Πάσχα μέχρι την Πεντηκοστή και την Κυριακή των Αγίων Πάντων, αντίστοιχα.

Πρέπει να έχετε στον Ναό σας τα Δίπτυχα 2014 της Εκκλησίας της Ελλάδος, ή την Τυπική Διάταξη του 2014 του μακαριστού Απ. Παπαχρήστου ή το Μικρόν Τυπικόν εκδ. Ν. Παναγοπούλου. Εκεί στην εκάστοτε Κυριακή θα βρείτε τον ήχο (α', β', ..., πλάγιος του δ') ο οποίος ακολουθείται (αφήνω τις εξαιρέσεις των Δεσποτικών Εορτών) την εβδομάδα που αρχίζει από την Κυριακή.

Ο ήχος υπολογίζεται και ως το υπόλοιπο της διαιρέσεως:

Η = υπόλοιπο της διαιρέσεως (Κ-1)/8

όπου Κ ο αριθμός της Κυριακής μετά την Πεντηκοστή (αρχίζοντας από Κ=1).

Για παράδειγμα η επόμενη Κυριακή 3/8/2014, είναι η 8η Κυριακή μετά την Πεντηκοστή, άρα ο ήχος θα είναι

Η = υπόλοιπο της διαιρέσεως (Κ-1)/8 = υπόλοιπο της διαιρέσεως (8-1)/8 = 7 => ήχος βαρύς (7ος).

Η=1 => ήχος α'
Η=2 => ήχος β'
Η=3 => ήχος γ'
Η=4 => ήχος δ'
Η=5 => ήχος πλ α'
Η=6 => ήχος πλ β'
Η=7 => ήχος βαρύς
Η=8 => ήχος πλ δ'

Παρομοίως και το Εωθινόν είναι

Ε = υπόλοιπο της διαιρέσεως Κ/11, άρα υπόλοιπο 8/11 => Εωθινόν 8ον (η')

Τα παραπάνω τα έγραψα εν συντομία, με προχειρότητα και «χονδρικότητα», χάριν μιας πρώτης «γεύσης». Συγχωρείστε με για τυχόν αβλεψίες και υπερ-χονδρικότητα.

Καλό Δεκαπενταύγουστο, και η Παναγία μας να μας φωτίζει όλους μας να διακονούμε σύμφωνα με το θέλημα του Χριστού στις εκκλησίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 28 Ιούλ 2014, 23:04, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά και Κανονολογικά θέματα”