ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ

Θέματα για την λειτουργική πράξη και ευταξία της Εκκλησίας, και για σχετικούς Ιερούς Κανόνες.
Άβαταρ μέλους
osie
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009, 16:55

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από osie »

Κατ' αρχάς να χαιρετίσω όλους τους συναδέλφους. Είμαι από την Κύπρο και έχω την ευλογία να ψάλλω στον Ιερό Ναό Αγίου Κυριακού. Βρήκα τυχαίο το site σε μια αναζήτησή μου για τα καθήκοντα του ιεροψάλτη και μόλις σας είδα εγγράφηκα αυθωρεί. Να μου επιτρέψετε λοιπόν να ερωτήσω κάτι, που ήταν και λόγος που περιδιάβαινα στο διαδίκτυο. Υπάρχει κάπου καταγραμμένο για το ποιες μέρες του έτους είναι υποχρεωτική η παρουσία του ιεροψάλτη στην εκκλησία; Το ρωτάω αυτό γιατί έχει προκύψει σχετικό πρόβλημα στο ναό μας, καθ' όσον υπάρχει η εντύπωση ότι οι διορισδμένοι ιεροψάλται υποχρεούνται να παρίστανται σε όσες ακολουθίες αποφασίσει ο ιερέας να λειτουργήσει. Να σημειώσω ότι είμαστε παρόντες τα Σαββατοκυρίακα, Θεομητερικές - Δεσποτικές εορτές, Μεγάλη Βδομάδα, Χαιρετισμούς και γιορτές σημαντικών αγίων. Τώρα ο ιερέας μας παραπέμπει σε ''δίκη'' διότι δεν παρευρισκόμαστε σε όλες τις ακολουθίες που επιλέγει να λειτουργήσει. (Αυτό το μήνα είχε λειτουργήσει 7 φορές εκτός των Σ/Κ)

Ευχαριστώ πολύ για το Χρόνο σας,
Κωνσταντίνος
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Αγαπητε Κωνσταντινε
Δηστυχως συνηθως ισχυει το ''οτι δοξη τω προεστωτι'' . Κανονικα αυτα τα ξεκαθαριζει ο ψαλτης οταν προσλαμβανεται .
Βεβαια συνηθες φαινομενο ειναι , οι απαιτησεις του προϊσταμενου ιερεα να αλλαζουν (ζητα περισσοτερες παρουσιες) με την παροδο του χρονου . Πιθανως και η καθε Μητροπολη να εχει ενα βασικο κανονισμο παρουσιων του ψαλτη , αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα . Αν δε ο προϊσταμενος καταλαβει οτι ο ψαλτης εχει οικονομικη αναγκη ή ''διψα'' για να ψαλλει , πεφτει (συνηθως) αγρια εκμεταλλευση .
Τωρα στην περιπτωση σου και εφ' οσον συνεχιζωνται οι υπερβολικες απαιτησεις του ιερεως για πολλες παρουσιες , οι λυσεις ειναι δυο : Ή τα ανεχεσαι και συνεχιζεις ή σηκωνεσαι και φευγεις . ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ .
Ειμαι 66 ετων και ειμαι πανω στα αναλογια απο 7 χρονων . Εχουν δει πολλα τα ματια μου .
Φιλικα Β.Λ.
Άβαταρ μέλους
osie
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009, 16:55

Απ: ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ

Δημοσίευση από osie »

Αγαπητέ Βαγγέλη,

ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δυστυχώς, αν και η θέση μου ήταν ξεκάθαρη από την αρχή, ο ιερέας προβάλλει αυτές τις απαιτήσεις για να με εξαναγκάσει σε παραίτηση, αφού έχει κάποιο δικό του που προορίζει για τη θέση. Χθες μάλιστα, με κάλεσε στη συνεδρία για να μου ανακοινώσει ότι από δεξιός ψάλτης γίνομαι αριστερός και ο αριστερός δεξιός. ''Ή το αποδέχεσαι ή σε παύουμε'' ήταν τα λόγια του. Όταν το αποδέχτηκα, κοκκίνησε και ξεροκατάπινε... Όμως σήμερα έγραψα μια επιστολή προς την επιτροπή αφήνοντας ξεκάθαρο μύνημα ότι οι κατηγορίες που μου απαγγέλλει ο ιερέας έχουν σκοπιμότητα και αποτελούν ''προφάσεις εν αμαρτίαις''. Νομίζω μετά από αυτό θα ζητήσει την παύση μου. Ας είναι... έχω 12 χρόνια στο αναλόγιο, τα 9 από αυτά ως πρωτοψάλτης. Ίσως χρειάζομαι κάποια ξεκούραση. Ευχαριστώ και πάλιν για την απάντησή σου.
Βαγγελης Λιναρδακης έγραψε:Αγαπητε Κωνσταντινε
Δηστυχως συνηθως ισχυει το ''οτι δοξη τω προεστωτι'' . Κανονικα αυτα τα ξεκαθαριζει ο ψαλτης οταν προσλαμβανεται .
Βεβαια συνηθες φαινομενο ειναι , οι απαιτησεις του προϊσταμενου ιερεα να αλλαζουν (ζητα περισσοτερες παρουσιες) με την παροδο του χρονου . Πιθανως και η καθε Μητροπολη να εχει ενα βασικο κανονισμο παρουσιων του ψαλτη , αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα . Αν δε ο προϊσταμενος καταλαβει οτι ο ψαλτης εχει οικονομικη αναγκη ή ''διψα'' για να ψαλλει , πεφτει (συνηθως) αγρια εκμεταλλευση .
Τωρα στην περιπτωση σου και εφ' οσον συνεχιζωνται οι υπερβολικες απαιτησεις του ιερεως για πολλες παρουσιες , οι λυσεις ειναι δυο : Ή τα ανεχεσαι και συνεχιζεις ή σηκωνεσαι και φευγεις . ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ .
Ειμαι 66 ετων και ειμαι πανω στα αναλογια απο 7 χρονων . Εχουν δει πολλα τα ματια μου .
Φιλικα Β.Λ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά και Κανονολογικά θέματα”