Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Τυπικόν Τριωδίου, Χαιρετισμοί, Προηγιασμένη θεία Λειτουργία, Μεγάλη Εβδομάδα, κτλ.
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από dkalpakidis »

Ποιά πιστεύεται ότι είναι η σωστή "τομή" στην ακολουθία του Αποδείπνου για να ψαλλεί η Ακολουθία του Ακαθίστου ύμνου;
Μετά το "Πιστεύω" ή μετά το "Άξιον εστίν";
Και εάν λεχθεί ο κανών μετά το "Πιστεύω", το "Άξιον εστίν" θα πρέπει να ψαλλεί μετά την Θ' κανονικά; ή θα αναγνωσθεί μετά τους Χαιρετισμούς;
stelstam
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 14 Φεβ 2008, 16:18

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από stelstam »

Πάντως στα "τυποποιημένα" Προσευχητάρια, όπου συνήθως επισυνάπτουν στο Μικρό Απόδειπνο και τους Χαιρετισμούς έχουν τους Χαιρετισμούς ανάμεσα σε δύο "Αξιον εστί...", μετά το Πιστεύω:

Πιστεύω-Άξιον Εστί-"Χαιρετισμοί"-Αξιον Εστί-Τρισάγιον

Στο Ωρολόγιον εκδ.Αποστολικής Διακονίας εκδ Ε' 2005 σελ. 229 παρεμβάλει τον κανόνα μετά το "Αξιον Εστί" και του "Τη Υπερμάχω", και τους Χαιρετισμούς ανάμεσα σε δύο "Τη Υπερμάχω".

Πιστεύω-Αξιον Εστί-Κανόνας-Τη Υπερμάχω-Χαιρετισμοί-Τη Υπερμάχω-Τρισάγιον

Στέλιος
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από dkalpakidis »

Η θέση των κανόνων στην ακολουθία του Μικρού Αποδείπνου είναι σαφώς μετά το "Πιστεύω εις έναν Θεόν".
Τώρα, γιατί επικράτησε μετά το "Άξιον εστίν" και ισχύει αυτό αποκλειστικά για την ακολουθία των Χαιρετισμών;
Ίσως τα επακολουθούμενα Κοντάκια και Οίκοι; πιθανόν να αποτελεί εξαίρεση!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ο π. Κων/νος Παπαγιάννης στο Σύστημα Τυπικού, σ. 57 λέει ότι στο Μεγάλο Απόδειπνο ο κανόνας λέγεται μετά την Δοξολογία, ενώ
στο μικρό Απόδειπνο μετά το Σύμβολον της Πίστεως, και σε υποσημείωση: "ουχί ορθώς έχει επικρατήσει εις τας ενορίας να ψάλλεται εν τω Μικρώ Αποδείπνω ο κανών μετά το Άξιόν εστιν. Η ακρίβεια απαιτεί να ψαλή πρώτον ο κανών και μετ' αυτόν να λεχθή χύμα το Άξιον εστιν".

Δεν δικαιολογεί όμως, γιατί "ουχί ορθώς";

Εγώ νομίζω "ουχί ορθώς" διότι ως βλέπουμε π.χ. στην διάταξη Όρθρου των καθημερινών (όταν ο Άγιος είναι μη εορταζόμενος), βλέπε π.χ. Τυπικόν Όρθρου Ενοριών, το Άξιον εστιν λέγεται μετά τον Κανόνα.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από dkalpakidis »

panayiotis έγραψε:Ο π. Κων/νος Παπαγιάννης στο Σύστημα Τυπικού, σ. 57 λέει ότι στο Μεγάλο Απόδειπνο ο κανόνας λέγεται μετά την Δοξολογία, ενώ
στο μικρό Απόδειπνο μετά το Σύμβολον της Πίστεως, και σε υποσημείωση: "ουχί ορθώς έχει επικρατήσει εις τας ενορίας να ψάλλεται εν τω Μικρώ Αποδείπνω ο κανών μετά το Άξιόν εστιν. Η ακρίβεια απαιτεί να ψαλή πρώτον ο κανών και μετ' αυτόν να λεχθή χύμα το Άξιον εστιν".

Δεν δικαιολογεί όμως, γιατί "ουχί ορθώς";

Εγώ νομίζω "ουχί ορθώς" διότι ως βλέπουμε π.χ. στην διάταξη Όρθρου των καθημερινών (όταν ο Άγιος είναι μη εορταζόμενος), βλέπε π.χ. Τυπικόν Όρθρου Ενοριών, το Άξιον εστιν λέγεται μετά τον Κανόνα.
Εντάξει!
Το θέμα είναι όμως πότε θα λεχθεί το "Άξιον εστίν". Μετά την θ΄ ωδή επισφραγίζων τον κανόνα (οπότε ψαλτά) και μετά οι Οίκοι;
Ή χύμα μετά την συμπλήρωση των Οίκων;

Από την άλλη βέβαια, βλέπουμε πολλές επισυναπτόμενες ακολουθίες να λέγονται πρό του Τρισαγίου. Παραδείγματα: Μετά το "Νυν απολύεις" του Εσπερινού, μετά το "Ταχὺ προκαταλαβέτωσαν ἡμᾶς" της στ΄ ώρας. Πάντως και στο μεγάλο Απόδειπνο λέγεται ο Κανών πρό του Τρισαγίου. Το "'Αξιον εστίν" δεν υπάρχει στην ακολουθία του Μεγάλου Αποδείπνου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkalpakidis την 02 Μαρ 2008, 00:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από dkalpakidis »

Λοιπόν έψαξα και του του μακαρίτου Φουντούλη. Στην Λειτουργική Α' έχει την κρατούσα σήμερα τάξη (δηλαδή μετά το "Άξιον εστί" η ακολουθία και επαναφορά στο Τρισάγιο). Μπορεί κάποιος να μας πεί την Αγιορειτική Τάξη αν την γνωρίζει.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Το Αξιόν εστιν κατ' ακρίβειαν (μήνυμά μου ανωτέρω) πρέπει να λέγεται μετά τον Κανόνα. Όμως έχει επικρατήσει να λέγεται προ αυτού.

Παρά την σημ. 49, το Σύστημα Τυπικού στην τάξι του Μικρού Αποδείπνου (και Χαιρετισμών), σ. 612, 614, ακολουθεί την επικρατήσασαν τάξιν, και όχι την ακρίβεια, δηλ. Πιστεύω-Άξιον εστιν-Κανόνας του Ακαθίστου.

Ας ακολουθείται λοιπόν, εδώ, η επικρατήσασα τάξις, η σύμφωνη με το ισχύον τυπικόν της Εκκλησίας (ΤΜΕ), σ. 334-335: "...μετά το Άξιον εστιν ως αληθώς, ψάλλεται ο Κανών Ανοίξω το στόμα μου εις ς'...".
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

dkalpakidis έγραψε: Μπορεί κάποιος να μας πεί την Αγιορειτική Τάξη αν την γνωρίζει.
Το ΤΑΔ (Τυπικόν Ι.Μ. Αγίου Διονυσίου) λέει σ. 438: "Μετά το Πιστεύω ευθύς ψάλλομεν τον κανόνα της Θεοτόκου (Ανοίξω το στόμα μου)...". Δεν αναφέρει για το Άξιον εστιν.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
dkalpakidis
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 21 Φεβ 2008, 15:42

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από dkalpakidis »

panayiotis έγραψε:
dkalpakidis έγραψε: Μπορεί κάποιος να μας πεί την Αγιορειτική Τάξη αν την γνωρίζει.
Το ΤΑΔ (Τυπικόν Ι.Μ. Αγίου Διονυσίου) λέει σ. 438: "Μετά το Πιστεύω ευθύς ψάλλομεν τον κανόνα της Θεοτόκου (Ανοίξω το στόμα μου)...". Δεν αναφέρει για το Άξιον εστιν.
Χμμμ! Δεν μπορώ να βγάλω- προσωπικά - ασφαλή συμπεράσματα.
Εφ΄ όσον το ΤΜΕ έχει τον Κανόνα μετά το "Άξιον εστίν" θα τον ψάλλω εκεί.
Στο Μέγα Απόδειπνο δεν υπάρχει ασφαλώς πρόβλημα.
Όποιος έχει παραπάνω πληροφορίες και αναφορές ας τις καταθέσει.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Re: Ακολουθία Μικρού Αποδείπνου και Χαιρετισμοί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

panayiotis έγραψε: Το ΤΑΔ (Τυπικόν Ι.Μ. Αγίου Διονυσίου) λέει σ. 438: "Μετά το Πιστεύω ευθύς ψάλλομεν τον κανόνα της Θεοτόκου (Ανοίξω το στόμα μου)...". Δεν αναφέρει για το Άξιον εστιν.
Καλά, αυτά γράφηκαν για τo ΤΑΔ....

Για τις ενορίες το ανέφερα στο μήνυμα της Τρί Μαρ 11, 2008 12:14 am :
panayiotis έγραψε:Ας ακολουθείται λοιπόν, εδώ, η επικρατήσασα τάξις, η σύμφωνη με το ισχύον τυπικόν της Εκκλησίας (ΤΜΕ), σ. 334-335: "...μετά το Άξιον εστιν ως αληθώς, ψάλλεται ο Κανών Ανοίξω το στόμα μου εις ς'...".
φιλικά,
Παναγιώτης.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τριώδιον”