Συγκερασμός σε 72 ή σε 53 κόμματα;

Γενική συζήτηση για θέματα κλιμάκων, συγκερασμών, κτλ.
Άβαταρ μέλους
nikosthe
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 23:04

Απ: Συγκερασμός σε 72 ή σε 53 κόμματα;

Δημοσίευση από nikosthe »

Στο θέμα αυτό έχω εκθέσει αρκούντως τη δική μου άποψη στο έτερο ψαλτικό φόρουμ, το Ψαλτολόγιο, εδώ. Αν και παραδέχομαι την καλύτερη ακρίβεια στο συγκερασμό της 53άρας κλίμακας, είμαι υπέρ της 72άρας για το λόγο ότι στην 53άρα δεν εκφράζεται με ακέραιο αριθμό ο λόγος του Χρυσάνθου 12/11, που έχει μερικώς εφαρμογή στη μουσική μας, τουλάχιστον στις όμοιες διφωνίες του β' ήχου, οι οποίες θεωρώ ότι υπάρχουν και παραϋπάρχουν. Στην κλίμακα διά 53 οι ελάσσονες τόνοι του Χρυσάνθου (12/11) και της Επιτροπής (800/729) δίνονται αμφότεροι με τον αριθμό 7/53, όμως γνωρίζουμε ότι αυτοί έχουν διαφορά που είναι οπωσδήποτε αντιληπτή ακουστικά (10 cents), ιδιαίτερα κατά την εκτέλεση όλου του τετραχόρδου. Στην 72άρα όμως δεν συμβαίνει αυτό, καθώς ο μεν 12/11 δίνεται με 9/72, ο δε 800/729 με 10/72 (γι' αυτό και οι Άραβες που έχουν έντονο το 9άρι διάστημα των λόγων του Χρυσάνθου χρησιμοποιούν μια υποδιαίρεση της 72άρας κλίμακας, την 24άρα, που διαιρεί σε τέταρτα τον τόνο, πράγμα αδύνατο στην 53άρα -η διαίρεση του τόνου σε τέταρτα είναι μεν μαθηματικώς ανακριβής, αφού δεν βγαίνουν ακριβώς τέταρτα στην ασυγκέραστη κλίμακα, πρακτικώς όμως βολική-). Για να εκφραστεί ο 12/11 στην 53άρα θα πρέπει να τον γράψουμε με 6.5/53. Η αναγκαστική χρήση όμως δεκαδικών ψηφίων σημαίνει και ακαταλληλότητα της ακέραιας κλίμακας για το συγκεκριμένο λόγο. Περισσότερα στο σύνδεσμο που παρέθεσα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικά, Μουσική, Ακουστική και Κλίμακες”