Γραφή Βυζαντινής Μουσικής μέσω Adobe InDesign CS

Προγράμματα Συγγραφής και Εκμάθησης της Ψαλτικής, Ισοκράτες, Τονοδότες, Εφαρμογές, Γραμματοσειρές.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Γραφή Βυζαντινής Μουσικής μέσω Adobe InDesign CS

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ενημερωτικά παραθέτω ένα (ατελείωτο) μουσικό βιβλίο με τις κλασσικές ED Psaltica γραμματοσειρές σε Adobe InDesign που το έγραψα (και το άφησα) το 2005. Είχα δημιουργήσει 2 επίπεδα στο Adobe InDesign, ένα για τους μουσικούς χαρακτήρες και ένα για τα γράμματα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 01 Απρ 2010, 10:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προσθήκη CS στον τίτλο
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
nmnovice00
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 20:10

Απ: Γραφή Βυζαντινής Μουσικής μέσω Adobe InDesign

Δημοσίευση από nmnovice00 »

Αγαπητέ Παναγιώτη,

Κατά φοβερή σύμπτωση το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ κι εγώ για την συγγραφή μουσικών κειμένων είναι το InDesign CS2 της Adobe. Γράφω κι εγώ σε δύο επίπεδα (ή και περισσότερα αν χρειαστούν ισοκρατήματα κ.λπ.) και με χρήση μιάς συμβολοσειράς με διευρυμένο πέρα από τα κανονικά font range. Την συμβολοσειρά αυτή την ονόμασα NM Byz Mus Old και περιέχει όλα τα απαραίτητα για την γραφή, ιδίως δε έχω φτιάξει αρκετές συμπλοκές χαρακτήρων που χρησιμοποιούνται πολύ συχνά π.χ. ολίγον+κεντήματα γοργόν κ.α. Η συμβολοσειρά αναπτύχθηκε ειδικά για χρήση σε αυτό το πρόγραμμα γιατί έχει την εντολή Type=> Glyphs με την οποία εμφανίζεται σε πινακίδιο όλη η γραμματοσειρά και με διπλό κλικ εισέρχεται ο χαρακτήρας στο κείμενο. Μπακαλίστικο θα μου πείτε, αλλά δουλέυει πολύ καλά και έχει πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Χάνεις χρόνο μόνο με την αντιστοίχιση του κειμένου κάτωθεν των μουσικών χαρακτήρων γιατί δουλέυεις σε άλλο επίπεδο και δεν υπάρχει φυσικά αυτόματη στοίχιση, αλλά η ακρίβεια στις αποστάσεις των χαρακτήρων και η δυνατότητα διευθετήσεώς τους και στις 4 κατευθύνσεις ξεπερνά όλα τα μειονεκτήματα ενός κλασσικού κειμενογράφου.

Αυτά για το θέμα.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!
"ἐξομολογοῦμαί σοι, πάτερ, κύριε τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς, ὅτι ἀπέκρυψας ταῦτα ἀπὸ σοφῶν καὶ συνετῶν, καὶ ἀπεκάλυψας αὐτὰ νηπίοις·... οὐδεὶς ἐπιγινώσκει τὸν υἱὸν εἰ μὴ ὁ πατήρ, οὐδὲ τὸν πατέρα τις ἐπιγινώσκει εἰ μὴ ὁ υἱὸς καὶ ᾧ ἐὰν βούληται ὁ υἱὸς ἀποκαλύψαι." (Ματθ. ιβ', 25-27)
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Γραφή Βυζαντινής Μουσικής μέσω Adobe InDesign CS

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ π. Νικόλαε,

εκπλάγηκα χαρούμενα :smile2: Είναι όντως ...το επαγγελματικό πρόγραμμα και με δυνατότητα λεπτομερούς τοποθέτησης κάθε χαρακτήρα καθώς και δυνατότητες δημιουργίας ολόκληρου βιβλίου. Να πω επίσης (για τους φίλους αναγνώστες) ότι είναι φυσικά δυνατή και η εισαγωγή των χαρακτήρων κανονικά από το πληκτρολόγιο (όπως έκανα εγώ).

Καλή Ανάσταση!
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Γραφή Βυζαντινής Μουσικής μέσω Adobe InDesign CS

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση του κ. Κόντη (βλ. θέμα για Finale) για την τοποθέτηση των χαρακτήρων...

Το InDesign δεν το έχω πλέον εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου, αλλά με τη βοήθεια ενός παλαιού βιβλίου για το InDesign που χρησιμοποιούσα (ένα βιβλίο νομίζω είναι απαραίτητο για την χρήση του InDesign) έχω τα εξής:

- Ανοίγετε το Layers Palette
- Για να δημιουργήσετε νέο επίπεδο (Layer) πατάτε το σχετικό κουμπί.
- Έχετε τώρα το ένα επίπεδο π.χ. για τους χαρακτήρες. Καθορίζετε τις διαστάσεις και τις αποστάσεις των σειρών που θα μπαίνουν οι χαρακτήρες, και μετά στο άλλο επίπεδο καθορίζετε επίσης τις διαστάσεις και τις αποστάσεις των σειρών που θα μπαίνουν οι γραμματοσειρές. Μπορείτε να ρυθμίσετε στο επίπεδο των γραμματοσειρών οι σειρές να είναι ακριβώς από κάτω (με όσο κενό εσείς θέλετε) από τις αντίστοιχες σειρές των χαρακτήρων. Φανταστείτε τα επίπεδα ως δύο φύλλα διαφανή που έχετε γράψει στο ένα τους χαρακτήρες και στο άλλο τις γραμματοσειρές, και τα βάζετε το ένα πάνω στο άλλο. Έτσι δουλεύει το InDesign για τα επίπεδα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Χριστός ανέστη!
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”