Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιουν 2008, 19:24

Απ: Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

asteriost έγραψε:Φυλλάδες Αγίων (και μουσικά παραρτήματα αυτών).

Χαίρετε,
Βρήκα την ενότητα πιο σχετική και θέλω να θέσω το εξής ζήτημα.
Σχετικά λοιπόν με τα πνευματικά δικαιώματα των φυλλάδων των Αγίων μας, υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα;; Συνήθως οι ακολουθίες γράφονται από τους υμνογράφους της Εκκλησίας για όλο το εκκλησίασμα και κάποιοι τις εκδίδουν βγάζοντας συνήθως πενιχρό η καθόλου κέρδος. Μπορεί λοιπόν κάποιος να τις αναρτήσει στο forum ή όχι;

Θα ήθελα να αναρτήσω τις φυλλάδες του Αγ. Αθανασίου του Αθωνίτου, της Αγ. Κυριακής και του Αγ. Αστερίου (7 Αυγούστου), αλλά αν τίθεται θέμα πνευματικών διακαιωμάτων σε ποιόν να απευθυνθώ, στον συγγραφέα ή στον εκδότη;;
Γεια σας
Χαίρομαι που επικοινωνώ μαζί σας μια που είστε γείτονας, (από τη Μητρόπολή μας) , καθώς και εγώ ψάλλω στην Ενορία του Άνω Σταυρού.
Όντως πολύ έγκαιρος ο προβληματισμός που διατυπώσατε στο μήνυμά σας.
Δεν μπορώ να εννοήσω όμως τι είδους πνευματικά δικαιώματα και με τι είδους κριτήρια, μπορεί να εγείρει κάποιος υμνογράφος, ή έστω κάποιος εκδότης. Κατανοώ το αντίτιμο από την εμπορία των εκδόσεων είτε με παραδοσιακό έντυπο τρόπο, είτε με ψηφιακό, όταν το προϊόν αυτό διατίθεται προς εμπορία, αλλά όχι και για την διάδοσή του, εφ’ όσον ο σκοπός που εκπονήθηκε είναι η εκπλήρωση κάποιας λειτουργικής ανάγκης στη λατρεία της Εκκλησίας μας και η οποιαδήποτε διάδοσή του εξυπηρετεί τον σκοπό αυτό. Εάν υπήρχαν όντως πνευματικά δικαιώματα όπως τα εννοούμε στη συγγραφή των λοιπών εντύπων, τότε επιτρέψτε μου να πω ότι έχει πλήρη εφαρμογή και εδώ η ρήση του Κυρίου «ποιήσατε τον οίκο του πατρός μου οίκον εμπορίου».
Ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σας, αυτό εξαρτάται, αλλά πνευματικά δικαιώματα ως και η φράση δηλεί, εγείρει ο συγγραφεύς και όχι η εκδοτική επιχείρηση. Μπορεί όμως τα πνευματικά αυτά δικαιώματα του συγγραφέα να μεταβιβασθούν σε τρίτο (συνήθως σε εκδοτικό οίκο). Από την μικρή εμπειρία μου, για τη λήψη ISBN η αίτηση γίνεται από τον εκδοτικό οίκο για λογαριασμό του συγγραφέα.
Εν κατακλείδι για εκκλησιαστικά πονήματα τέτοιου είδους, είναι αν μη τι άλλο αστείο να προβληθούν απαιτήσεις για ….(άκουσον, άκουσον), :o πνευματικά δικαιώματα……….
Σας χαιρετώ
Αθανάσιος Μπακαλούδης
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Μια φορά επικοινώνησα με κάτι εκδόσεις που είχαν εκδόσει βίο και ακολουθία μιας Αγίας, αν έχω την άδειά τους να αναρτήσω την ακολουθία. Η απάντηση που έλαβα, ήταν ότι πλήρωσαν τον υμνογράφο για να γράψει την ακολουθία, και άρα δεν μπορώ να την αναρτήσω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 04 Οκτ 2008, 20:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
asteriost
Νέος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 21:20

Απ: Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Δημοσίευση από asteriost »

panayiotis έγραψε:Μια φορά επικοινώνησα με κάτι εκδόσεις που είχαν εκδόσει βίο και ακολουθία μιας Αγίας, αν έχω την άδειά τους να αναρτήσω την ακολουθία. Η απάντηση που έλαβα, ήταν ότι πλήρωσαν τον υμνογράφο για να γράψει την ακολουθία, και άρα δεν μπορώ να την αναρτήσω...
Από μικρή εμπειρία έχω να σας αναφέρω ότι οι υμνογράφοι μας (αυτοί που έχουν χάρισμα και γράφουν ολόκληρες ακολουθίες) είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού και δεν γράφουν ακολουθίες για εκδοτικούς οίκους. Γράφουν ακολουθίες κατά παράκληση κληρικών και λαικών για Αγίους που δεν έχουν ακολουθίες και (επιφυλλάσομαι) δεν απαιτούν χρήματα αλλά κατά την προαίρεση του ο καθένας αμοίβει τον υμνογράφο.
Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιουν 2008, 19:24

Απ: Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

asteriost έγραψε:
panayiotis έγραψε:Μια φορά επικοινώνησα με κάτι εκδόσεις που είχαν εκδόσει βίο και ακολουθία μιας Αγίας, αν έχω την άδειά τους να αναρτήσω την ακολουθία. Η απάντηση που έλαβα, ήταν ότι πλήρωσαν τον υμνογράφο για να γράψει την ακολουθία, και άρα δεν μπορώ να την αναρτήσω...
Από μικρή εμπειρία έχω να σας αναφέρω ότι οι υμνογράφοι μας (αυτοί που έχουν χάρισμα και γράφουν ολόκληρες ακολουθίες) είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού και δεν γράφουν ακολουθίες για εκδοτικούς οίκους. Γράφουν ακολουθίες κατά παράκληση κληρικών και λαικών για Αγίους που δεν έχουν ακολουθίες και (επιφυλλάσομαι) δεν απαιτούν χρήματα αλλά κατά την προαίρεση του ο καθένας αμοίβει τον υμνογράφο.
Δυστυχώς αγαπητέ Αστέριε, το "δωραιάν ελάβατε , δωραιάν δότε", είναι για ορισμένους και πολλάκις ξεχνιέται (!)
Αναγκάστηκα να ψάξω το θέμα και με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι ο κ. Παναγιώτης έχει απόλυτο δίκαιο. Σε ένα μεγάλο εκδοτικό οίκο με τον οποίο επικοινώνησα, με συνέστησαν να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο θέμα αύτό, άσχετα εάν στο αντίτυπο δεν αναφέρονται πνευματικά δικαιώματα. Μάλιστα μου είπαν ότι κάποιος υμνογράφος εισέπραξε αμοιβή από έναν εκδότη, ενώ είχε δώσει την ακολουθεία και σε άλλον εκδοτικό οίκο προηγουμένως και πληρώθηκε και από τους δυο. Τι να πει κανείς ! ! !
Σας χαιρετώ
Αθανάσιος Μπακαλούδης
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: Κατάλογος Φυλλάδων (Ακολουθιών) Αγίων

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

''O tembora o mores'' (ελπιζω να το εγραψα σωστα) .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυλλάδες (Ακολουθίες Αγίων)”