Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

mp3, wma, wmv, κ.λπ. αρχεία Ψαλτικής.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου να υπάρχουν όλα τα απολυτίκια του ενιαυτού σε αρχείο ήχου, προς ωφέλεια των πιστών (απλή ψαλμωδία, ώστε να μπορούν να συμψάλλουν οι πιστοί ακούγοντάς την). Θα παρακαλούσα όποιος θέλει και μπορεί να συνεισφέρει ένα απολυτίκιο εδώ, και μετά θα το ανεβάσω σε ειδική σελίδα στο Αναλόγιον, με την άδειά σας φυσικά, ή μπορούμε και να το αφήσουμε σε αυτήν εδώ την σελίδα.

φιλικά,
Παναγιώτης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 02 Ιούλ 2008, 06:01, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κουβελάς
Τακτικός
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 19:59

Απ: Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από Νίκος Κουβελάς »

Πολύ καλή η ιδέα σου αγαπητέ Παναγιώτη και πιστεύω πως αν πραγματοποιηθεί θα βοηθήσει πολύ κόσμο, αρκεί αυτός που θα ψάλλει να είναι τέλοιος γνώστης της βυζαντινής μουσικής και των κανόνων της Εκκλησίας μας.Συγχαρητήρια.
konman

Απ: Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από konman »

[quote="panayiotis"]Σκέφτομαι να φτιάξω μια σελίδα όπου να υπάρχουν όλα τα απολυτίκια του ενιαυτού σε αρχείο ήχου, προς ωφέλεια των πιστών (απλή ψαλμωδία, ώστε να μπορούν να συμψάλλουν οι πιστοί ακούγοντάς την). Θα παρακαλούσα όποιος θέλει και μπορεί να συνεισφέρει ένα απολυτίκιο εδώ, και μετά θα το ανεβάσω σε ειδική σελίδα στο Αναλόγιον, με την άδειά σας φυσικά, ή μπορούμε και να το αφήσουμε σε αυτήν εδώ την σελίδα.

φιλικά,
Παναγιώτης.[/quote]
Ωραια η ιδεα σας κ.Παναγιωτη..
ευχομαι να βρω κι εγω τον απαιτουμενο χρονο να συνεισφερω.
Ισως και σε καποιους αλλους υμνους πολυ συχνους.
Εχω σκεφτει να ηχογραφησω κομματια απ το Αναστασιματαριον[π.χ. Κυριε εκεκραξα και κατευθυνθητω σε ολους τους ηχους] σε μορφη παραλλαγης και υστερα σε μελος.
Βεβαια αυτο εχει πιο πολυ μαθητικο χαρακτηρα[μπορει να μπει ομως σε αλλο θεμα οχι στα Απολυτικια].
Και βεβαια μιλαμε σε πολυ απλες "παραδοσιακες "θεσεις χωρις πολλα-πολλα..
Πιστευω οτι θα μπορουσε να βοηθησει καποιους καινουργιους μαθητες αλλα και να εμπλουτισει γενικως την ενοτητα "ηχογραφησεις"..
Βεβαια ξαναλεω οτι θα επροκειτο για καθαρες ηχογραφησεις με ενα απλο κασσετοφωνακι χωρις επεξεργασιες ηχου και τεχνητες τροποποιησεις απλως σκετη φωνη.
Εαν υπαρχει ενδιαφερον καλο ειναι να μου το πειτε.
Οσσο για τα Απολυτικια θα δουμε τι θα κανουμε :smile2: .
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,

Μια φορά και ένα καιρό είχα τέτοιο ζήλο να ηχογραφήσω τα πάντα, όχι για τους ψάλτες, αλλά για τον κόσμο και για κανέναν πρακτικό που ίσως θέλει βοήθεια. Έλα όμως που σκόνταψα στους ...κριτές και μου κόψανε τα φτερά! Είχα βάλει και στο Αναλόγιον (το πρωτότυπο... analogion.gr) στην σελίδα για την Β.Μ., προσόμοια, κανόνες κτλ. και τα έβγαλα.

Το παράπονο της όλης ιστορίας, δεν είναι να μου πουν ότι δεν είμαι καλός ψάλτης. Αυτό είναι γεγονός, καθότι εν πολλοίς (αναγκαστικά) αυτοδίδακτος υπάρχω.

Ούτε είναι θέμα να κατεβάσω από την ιστοσελίδα την άλφα ηχογράφησή μου επειδή δεν είναι καλή κατά τους κριτές.

Το παράπονο είναι, ότι αυτοί που κρίνουν, δεν δίνουν ταυτόχρονα δική τους ηχογράφηση!

φιλικά,
Παναγιώτης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 25 Ιαν 2010, 01:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
konman

Απ: Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από konman »

panayiotis έγραψε:Αγαπητέ Κωνσταντίνε,

Μια φορά και ένα καιρό είχα τέτοιο ζήλο να ηχογραφήσω τα πάντα, όχι για τους ψάλτες, αλλά για τον κόσμο και για κανέναν πρακτικό που ίσως θέλει βοήθεια. Έλα όμως που σκόνταψα στους ...κριτές και μου κόψανε τα φτερά! Είχα βάλει και στο Αναλόγιον (το πρωτότυπο... analogion.gr) στην σελίδα για την Β.Μ., προσόμοια, κανόνες κτλ. και τα έβγαλα.

Το παράπονο της όλης ιστορίας, δεν είναι να μου πουν ότι δεν είμαι καλός ψάλτης. Αυτό είναι γεγονός, καθότι εν πολλοίς (αναγκαστικά) αυτοδίδακτος υπάρχω.

Ούτε είναι θέμα να κατεβάσω από την ιστοσελίδα την άλφα ηχογράφησή μου επειδή δεν είναι καλή κατά τους κριτές.

Το παράπονο είναι, ότι αυτοί που κρίνουν, δεν δίνουν ταυτόχρονα δική τους ηχογράφηση!

φιλικά,
Παναγιώτης.
Αγαπητε κ.Παναγιωτη,
καταλαβαινω καλα τι ακριβως θελετε να πειτε.Ωστοσο εμενα προσωπικα δεν με απασχολουν οι κριτες διοτι ποιοι ακριβως ειναι αυτοι;

Νομιζω οτι δικαιουμαι να κριθω οταν π.χ δινω καποιες εξετασεις σε καποιο θεμα οπου θα υπαρχουν οι κριτες οι οποιοι θα ειναι και η δουλεια τους να κρινουν.

Εδω μιλαμε για μια κατασταση στην οποια οποιος ανεβαζει μια ηχογραφηση παντα με τα δικα του προσοντα και οπως μπορει να το κανει χωρις να επιβαλει σε κανενα οτι ετσι πρεπει να ειπωθει-εκτελεστει.
Πολυ σωστα ειπατε παραπανω οτι αυτοι που δηθεν κρινουν δεν ανεβαζουν ηχογραφησεις διοτι θελουν να κρινουν χωρις να θελουν να κριθουν :wink2:αλλα με ποια κριτηρια ;
Να ειστε σιγουρος οτι αν υπολογιζα τους δηθεν κριτες θα ανεβαζα στουντιακες ηχογραφησεις με εντυπωσιακα εφε κτλ.-κτλ.
Δεν με ενδιαφερουν αυτα τα πραγματα ουτε να εντυπωσιασω κανενα αναζητω.
Η εκκλησιαστικη μουσικη διαθετει μια υπεροχη απλοτητα που μονη της μπορει να "γεμισει' τις καρδιες μας χωρις περριτα πραγματα.
Να προσφερω θελω με τον δικο μου τροπο κι ας με κρινει ο ενας και μοναδικος δικαιος Κριτης οταν θα ειναι η ωρα.
Οσο για εσας δικαιολογειστε καθως σαν υπευθυνος θελετε να δειξετε μια ουδετερη,σταθερη και σοβαρη εικονα στο φορουμ και καλα κανετε :smile2:
Αλλα ας "μαζευτω" κι ας αρκεστω στα απολυτικια αν δεν τα μαζεψαμε κι αυτα!
Οσο για τα δικα μου τα φτερα τα "ψαλιδιζει' μονο η ελειψη χρονου :D
Να ειστε καλα!
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: Απολυτίκια Αγίων και Εορτών όλου του Έτους

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Ιερος Ναος Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου Κρητης .
Απο πανηγυρικο εσπερινο της 3-12-1987 , επισυναπτω τα απολυτικια της Αγιας βαρβαρας , του Αγιου Ιωαννου του Δαμασκηνου και το Θεοτοκιον . Ψαλλουν παισιουμενοι απο συναδελφους , δεξια ο πρωτοψαλτης του ναου Βαγγελης Λιναρδακης και αριστερα ο αειμνηστος πρωτοψαλτης Ηρακλειου Στελιος Νανακης .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχεία Ήχου και Βίντεο”