Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Η Ψαλμωδία στο Εκκλησιαστικό Δίκαιο.
Άβαταρ μέλους
theologos
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2008, 18:14

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από theologos »

Μιάς κοινότητας πιστών, με απίστευτη ελευθερία που πολλές φορές αγγίζει τα όρια της ασυδοσίας, και με ζωή γεμάτη ανθρώπινες ατέλειες και ελαττώματα ...
Πίσω όμως από αυτή την εικόνα υπάρχει η πραγματικότητα της Εκκλησίας που καθαρίζει και αγιάζει τον άνθρωπο, τον θεραπεύει από τη μόνωση και τον θάνατο και τον εγκεντρίζει στη ζωή του Χριστού: "Ζώ δε ουκέτι εγώ, ζεί δε εν εμοί Χριστός".
συμφωνώ πάτερ πολύ μου άρεσε η διατύπωση σας!!!
μεσα στην εκκλησία πορευόμαστε και αγωνιζόμαστε όλοι


θεολογος
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Σεβαστοι Πατερες Σπυριδωνα και Θεολογε και λοιποι φιλοι .
Παρακολουθω το θεμα ‘’Ψαλτες και Θεια Κοινωνια’’ που ανοιξε ο σεβαστος π.
Σπυριδων , κατά την γνωμη μου ως μη οφειλε , και ως παλαιμαχος σχεδον ψαλτης , με σχεδον ΕΞΗΚΟΝΤΑΕΤΗ ΑΝΕΛΛΙΠΗ ψαλτικη παρουσια (και ως εκ τουτου εχων αναγκαστικα και επαφες με ιερεις και αρκετη γνωση των υπ’ αυτων δρώμενων) , θα ηθελα να γραψω καποιες σχετικες σκεψεις μου , χωρις φοβω αλλα με παθος , με απολυτο σεβασμο αλλα και με απολυτο ρεαλισμο (ωμη πραγματικοτητα) .
Κατ’ αρχην νομιζω ότι η επι του εν λογω θεματος συζητηση , ξεφευγει προς ατραπους περισσοτερον θεολογικες και λιγωτερο ψαλτικες . Αλλα το Φορουμ , αν δεν κανω λαθος είναι ψαλτικο φορουμ και όχι θεολογικο . Αν θελει ο κυριος
διαχειριστης (Παναγιωτης) , ας το ξεκαθαρισει μηπως κανω λαθος .
Γραφω στην αρχη για τον σεβαστο π. Σπυριδωνα ‘’ως μη οφειλε’’ . Αυτό το εγραψα με την εννοια , ας κοιταξει πρωτα ο σεβαστος π. Σπυριδων τα της ταξης του (ιερος κληρος) και αν εκει τα εβρισκε όλα ωραια και σωστα , χριστιανικα και ηθικα , τοτε ας ασχολειτο και με την ψαλτικη ταξη .
Γραφει ο π. Σπυριδων : ‘’ έχουμε νοοτροπία υπαλληλική ως προς τη σχέση μας με το ναό’’ . Γιατι πατερ , οι ιερεις δεν θεωρουν υπαλληλους τους τους
Ψαλτες ; Και μαλιστα προσωπικους τους υπαλληλους λες και τους πληρωνουν οι ιδιοι με δικα τους χρηματα . Δεν ξερετε πως τους συμπεριφερωνται ;
Η Θεια κοινωνια των ψαλτων σας προβληματιζει ;

.....

Θα σταματησω εδώ πιστευωντας ότι προς το παρων δεν χρειαζωνται περισσοτερα .
Μονο κατι τελευταιο . Εμαθα παιδιωθεν (ειμαι από επτα ετων μεσα στους ναους
και πανω στο αναλογιο) να σεβωμαι απολυτα το οντως τιμημενο ιερατικο ρασο
, ότι αυτό πρεσβευει και οσους , ΕΠΑΞΙΩΣ όμως , το φερουν . Εμαθα όμως να εχω και το θαρρος της γνωμης μου . Αν σε οσα εγραψα παραπανω , νομιζετε ότι εχω αδικο , ζητω ταπεινα να με συγχωρησετε . Αν όμως νομιζετε ότι εχω δικιο , παρακαλω ευσεβαστως να αναθεωρησετε καποιες αποψεις σας για την συμπαθη ταξη των ψαλτων , στην οποια ταξη και βεβαια υπαρχουν και χλωρα και ξερα .
Ευλογειτε .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 17 Ιούλ 2008, 16:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theologos
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2008, 18:14

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από theologos »

Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη

Με χαρά και με ενδιαφέρον διάβασα το σχόλιο σας.
Πιστεύω ότι ο διάλογος και ο προβληματισμός σε διάφορα θέματα πάντοτε συντελούν εις το αγαθόν.
σε μια δημόσια συζήτηση και στον τομέα των γενικών θεμάτων κάθε θέμα έχει την θέση του σε ιδιαίτερη κατηγορία όλοι μπορούμε να μεταφέρουμε τις απόψεις μας τους προβληματισμούς μας και τις εμπειρίες μας.
Δεν νομίζω να υπάρχουν θέματα τα οποία δεν άπτονται!!!
Ως προς τα του οίκου μας συμφωνώ ότι η κατάσταση πολλές φορές είναι τραγική και μακάρι να υπήρχε ένα ανάλογο φόρουμ και εκεί θα βλέπατε τι θα γινόταν.
Σε όλη την ιερατική μου πορεία είχα άριστες σχέσεις με τους ψάλτες στους ναούς που εφημέρευα όχι σχέση προϊσταμένου και υπαλλήλου αλλά σχέση αδελφική , προσωπική. Τους έβλεπα ως συνδιακόνους και αδελφούς και συνεργάτες μέσα στο σώμα της Ενορίας και έτσι ήταν.
Αυτό όμως δεν σημαίνει να μη βλέπω και αλλού το τι γίνεται.
Έχω την ευκαιρία κάθε Κυριακή και γιορτή να λειτουργώ και σε διαφορετικό Ναό και να βλέπω να συζητώ και με ιερείς και με ψάλτες.
Τώρα ποιος είναι σε θέση να θεωρήσει άξιο η ανάξιο κάποιον δεν ξέρω εγώ πάντως δεν μπορώ.Όλοι μέσα στην εκκλησία είμαστε για ένα σκοπό και ποιμένες και ποιμενόμενοι.
Χάρηκα και ελπίζω να ανταλλάξουμε πάλι απόψεις σε διάφορα θέματα.

Με θερμές ευχές

π ΄΄ Θεολόγος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,

θα διαγράψω μέρος του μηνύματός σας ως μη επιτρεπτό για το φόρουμ.
Βαγγελης Λιναρδακης έγραψε:Κατ’ αρχην νομιζω ότι η επι του εν λογω θεματος συζητηση , ξεφευγει προς ατραπους περισσοτερον θεολογικες και λιγωτερο ψαλτικες . Αλλα το Φορουμ , αν δεν κανω λαθος είναι ψαλτικο φορουμ και όχι θεολογικο .
Το φόρουμ είναι για την Ψαλτική, την Υμνολογία και το Τυπικόν, στα επιμέρους θέματα. Επίσης άπτεται θεμάτων Κανονολογικών και Λειτουργικών. Το παρόν θέμα είναι στην Γενική Συζήτηση, και ευγνωμονώ τον πάτερ Σπυρίδωνα που το άρχισε καθότι είναι πολύ βασικό, για κάθε ψάλτη.

Το θέμα αυτό δεν είναι θεολογικό, αλλά ψαλτολογικό.
Βαγγελης Λιναρδακης έγραψε:ας κοιταξει πρωτα ο σεβαστος π. Σπυριδων τα της ταξης του (ιερος κληρος) και αν εκει τα εβρισκε όλα ωραια και σωστα , χριστιανικα και ηθικα , τοτε ας ασχολειτο και με την ψαλτικη ταξη .
κ. Λιναρδάκη με συγχωρείτε, αλλά αυτή η συμπεριφορά δεν είναι η ενδεδεικνυμένη για αυτό το φόρουμ. Ο π. Σπυρίδων είναι λειτουργός του Υψίστου, και έχει κάθε λόγο να μιλάει και για την ψαλτική τάξη, και εγώ τον ευχαριστώ.
Βαγγελης Λιναρδακης έγραψε:Γιατι πατερ , οι ιερεις δεν θεωρουν υπαλληλους τους τους
Ψαλτες ; Και μαλιστα προσωπικους τους υπαλληλους λες και τους πληρωνουν οι ιδιοι με δικα τους χρηματα . Δεν ξερετε πως τους συμπεριφερωνται ;
Η Θεια κοινωνια των ψαλτων σας προβληματιζει ;
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη, σε αυτό το θέμα ασχολούμαστε με τους ψάλτες και την θεία Κοινωνία.

Μετά τιμής,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Να με συγχωρείτε, αλλά μπορεί να αργώ λίγο στις απαντήσεις μου στα μηνύματα, λόγω πολλών υποχρεώσεων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 17 Ιούλ 2008, 16:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
spyridon
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 14:30

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από spyridon »

Αγαπητέ και σεβαστέ κ. Λιναρδάκη.

Χαίρομαι που ασχοληθήκατε με το θέμα που έθεσα και διατυπώσατε τις απόψεις σας. Γνωρίζω οτι έχετε μεγάλη εμπειρία και πάντοτε οι παρεμβάσεις σας είναι ενδιαφέρουσες.

Καταρχήν δε νομίζω οτι το θέμα είναι ή πρέπει να είναι έξω από τα ενδιαφέροντα του φόρουμ. Στο κάτω κάτω της γραφής κανείς δεν ανάγκασε κανένα να ασχοληθεί με το θέμα. Όποιος θέλει συμμετέχει και καταθέτει τις όποιες απόψεις του. Αν δεν είναι έτσι, σας παρακαλώ σαν πιό έμπειρος που είσαστε, να με ενημερώσετε σχετικά.
Γραφω στην αρχη για τον σεβαστο π. Σπυριδωνα ‘’ως μη οφειλε’’ . Αυτό το εγραψα με την εννοια , ας κοιταξει πρωτα ο σεβαστος π. Σπυριδων τα της ταξης του (ιερος κληρος) και αν εκει τα εβρισκε όλα ωραια και σωστα , χριστιανικα και ηθικα , τοτε ας ασχολειτο και με την ψαλτικη ταξη .
Δε νομίζω οτι ισχυρίσθηκε κανείς ότι στις τάξεις του Ιερού κλήρου είναι όλα τέλεια. Η τελειότητα είναι αδύνατη στα ανθρώπινα μέτρα. Προφανώς εννοείτε τις ανθρώπινες αδυναμίες και τα σκάνδαλα που κατά καιρούς έχουμε δεί και ακούσει.

Δε σας κρύβω οτι με λύπησε αυτή η αναφορά σας.
Από το όλο πνεύμα των σκέψεών σας όπως διαφαίνονται στα γραφόμενά σας, μου γεννήθηκαν κάποια ερωτήματα:
Επειδή υπάρχουν Ιερείς που δεν τιμούν την αποστολή τους αυτό σημαίνει οτι δε μπορώ να εκφράσω τις απόψεις μου;
Ότι δε μπορώ να θέτω θέματα που θεωρώ σοβαρά στο φόρουμ γιατί μετέχω κι εγώ, όπως ενδεχομένως θεωρείτε, σε κάποιου είδους συλλογική ευθύνη;
Ότι δε μπορώ να αισθάνομαι και να θεωρώ τον εαυτό μου ψάλτη, παρά την μετά ζήλου ενασχόλησή μου από τα δεκατέσσερά μου χρόνια και την καθημερινή μου τριβή στο ψαλτήρι της Μονής, γιατί από υπακοή δέχθηκα να γίνω Ιερέας;
Μπορεί κάποιος να μου υπαγορεύσει το πώς θα αισθάνομαι ή να μου απαγορεύσει να ανήκω κι εγώ σ' αυτή την ψαλτική τάξη;
Εκτός άν εννοείτε οτι σ' αυτήν ανήκουν μόνο οι διορισμένοι ψάλτες. Αλλά και σ' αυτό μπορείτε να διαπιστώσετε και μόνος σας πόσα μέλη αυτού του φόρουμ είναι διορισμένοι ψάλτες.
Αν πάλι εννοείτε οτι οι απόψεις που πρέπει να κατατίθενται στο φόρουμ θα πρέπει να είναι αποκλειστικώς και μόνον από την πλευρά και την οπτική των ψαλτών, θα έλεγα οτι είναι απόλυτη μιά τέτοια θέση, άν και προσωπικά από την οπτική των ψαλτών θεωρώ οτι μιλάω, βλέποντας συγχρόνως και την ιερατική οπτική, μιά και έχω και τις δύο ιδιότητες.
Γιατι πατερ , οι ιερεις δεν θεωρουν υπαλληλους τους τους
Ψαλτες ; Και μαλιστα προσωπικους τους υπαλληλους λες και τους πληρωνουν οι ιδιοι με δικα τους χρηματα . Δεν ξερετε πως τους συμπεριφερωνται ;
Από την αναφορά σας αυτή, αντιλαμβάνομαι οτι έχετε ζήσει καταστάσεις που πραγματικά θα σας προβλημάτισαν.
Δεν το αρνήθηκα ποτέ οτι υπάρχουν προβλήματα. Αλλά, επιτρέψτε μου, δεν υπάρχουν προβλήματα μόνο από τη μιά πλευρά αλλά και από την άλλη.
Αν ρίξετε μιά ματιά στα γραφόμενα αυτού του φόρουμ αλλά και γενικότερα θα δείτε πλείστες όσες αναφορές εναντίον των Ιερέων, των προϊσταμένων και των επισκόπων. Και όταν οι αναφορές αυτές καταγράφουν προβλήματα ή περιγράφουν καταστάσεις έχει καλώς. Πολλές φορές όμως δεν είναι έτσι. Και χαρακτηρισμοί υπάρχουν και κρίση και κατάκριση. Τόσο πιά κακό το που έχουμε πράξει εμείς οι Ιερείς!!! Και μαζί κρίνονται, μοιραίως, και κατακρίνονται όλοι εκείνοι οι Ιερείς, και τυχαίνει να γνωρίζω πολλούς, που έχουν άριστη σχέση με τους ψάλτες, και φιλόμουσοι είναι, και συνεργάζονται και στηρίζουν ψαλτικές πρωτοβουλίες.
Αντίθετα όσοι κληρικοί είμαστε στο φόρουμ αυτό,από αυτά τουλάχιστο που έχουν πέσει στην αντίληψή μου, δεν έχουμε εκτραπεί σε τέτοια συμπεριφορά, και πιστεύω οτι αυτό γίνεται όχι από κάποιο άλλο λόγο αλλά γιατί θεωρούμε τους εαυτούς μας κομμάτι του σώματος των ψαλτών και υπηρετούμε μαζί την Εκκλησία. Είναι άραγε λίγοι οι Ιερείς που πρίν την χειροτονία τους ήταν ψάλτες;και πάλι είναι λίγοι οι ψάλτες που αποφασίζουν να γίνουν Ιερείς; προσωπικά γνωρίζω πολλές περιπτώσεις.

Όσο για την υπαλληλική νοοτρπία, έχω να παρατηρήσω οτι έγραψα σε πρώτο πληθυντικό, "έχουμε", εννοώντας και τους Ιερείς.

Δε θα απολογηθώ για τις συμπεριφορές που περιγράφετε γιατί δε με αφορούν. Με βρίσκουν και εντελώς αντίθετο.
Η Θεια κοινωνια των ψαλτων σας προβληματιζει ; Μπορειται να μου πειτε
αν οι ιερεις που καθημερινα τελουν ακολουθιες και κανουν καταλυση , είναι αξιοι να δεχωνται το ‘’σωμα και αιμα ‘’ του Χριστου μας ;
Ναί κ. Λιναρδάκη. Με προβλημάτισε η θεία κοινωνία των ψαλτών. Ιδιαίτερα όταν από μικρός έχω παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο, αλλά και αργότερα σαν κληρικός κλήθηκα να αντιμετωπίσω γέροντες ψάλτες, στις τελευταίες μέρες τις ζωής τους, και άλλους στα τελευταία χρόνια της ζωής τους, να αντιμετωπίζουν μεγάλη δυσκολία, λόγω της συνήθειας και της χρόνια ς αποχής. Από αγάπη θέτω το θέμα και όχι ως αφορμή κατηγορίας ή κατακρίσεως όπως ενδεχομένως να το εκλάβατε.

Όσο για την ερώτηση για το άν είναι οι Ιερείς άξιοι να δέχονται το Σώμα και το Αίμα του Κυρίου μας, έχω να πώ οτι ευτυχώς δεν είναι άξιοι. Κι έτσι μπορούν όλοι να προσέλθουν στη θεία κοινωνία. Δε θα μπορούσε λέτε ο Κύριος να στείλει αγγέλους να λειτουργούν, να εξομολογούν, να μεταδίδουν τα Άγια Δώρα στους πιστούς; Έχει τους Ιερείς, αναξίους όντες, καθότι "ουδείς άξιος των συνδενεμένων ταις σαρκικαίς επιθυμίαις και ηδοναίς προσέρχεσθαι, ή προσεγγίζειν, ή λειτουργείν τω Βασιλεί της Δόξης", ώστε να παίρνουν θάρος όλοι οι άνθρωποι και να προσέρχονται ευκολότερα στο φάρμακο της Ζωής. Πάνω σ' αυτό έχει ωραιότατη ανάλυση ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Αλλά αναρωτιέμαι ποιός μπορεί να κρίνει κάποιον αν είναι άξιος ή όχι και ακόμη εάν συμφέρει να αναρωτιόμαστε εάν κάποιος είναι άξιος ή όχι. Προσωπικά δε μπορώ να κρίνω κανέναν. Θέσεις, απόψεις και πρακτικές κρίνω, και τοποθετούμαι ανάλογα, αλλά ανθρώπους δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να κρίνω. "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω".
Πιστευω οτι εσεις και ο συνεπωνυμος σας (δεν γνωριζω αν ειστε συγγενης) , σεβαστος π. Θεολογος ανηκετε στα χλωρα , αλλα μηπως , λεω μηπως , θα ηταν προτιμωτερο να αφησετε τον ερμο τον ψαλτη (αληθεια ξερετε τι αμοιβες εχουν οι ψαλτες πολεων τε και ιδιως χωριων και τι αμοιβες [πολλαπλες] εχουν οι ιερεις ;) και να ασχολειθειτε πρωτα με τα του οικου σας ;
Αποτελεί ευγένεια από μέρους σας να με κατατάσσετε μαζί με τον π" Θεολόγο στα χλωρά. Αλλά η προτροπή σας να αφήσουμε τον έρμο τον ψάλτη, εκτός από απαξιωτική για τους ψάλτες που δεν τους θεωρώ καθόλου έρμους, ισοδυναμεί και με μία έμμεση προτροπή να παραμείνουμε στο φόρουμ σιωπώντας ή να αποχωρήσουμε. Πράγμα καθόλου ευγενικό.

Βεβαίως, δε πιστεύω οτι εννοείτε κάτι τέτοιο, αν κάνω λάθος θα σας παρακαλούσα να το λέγατε ευθέως.

Όσο για τις αμοιβές των Ιερέων και των ψαλτών, τι να σας πω;συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Ο ψάλτης έχει βιοποριστικό επάγγελμα και εργασία που του εξασφαλίζει τα προς το ζήν και η αμοιβή του ως ψάλτου συμπληρώνει το εισόδημά του. Οι Ιερείς μπορούν να έχουν άλλο παράλληλο επάγγελμα;

Αν και προσωπικά είμαι υπέρ της άποψης της καταργήσεως του μισθού των κληρικών, γιατί αυτό θα συνέβαλε σε πιό συνειδητή και θυσιαστική προσέλευση στις τάξεις του κλήρου, θεωρώ οτι υποβαθμίζετε το λειτούργημα του κληρικού σε μόνο το τελετουργικό, ωστε να μπορείτε εύκολα να το συγκρίνετε με τις αμοιβές του ψάλτη. Και η ποιμαντική φροντίδα;η εξομολόγηση, η φροντίδα των αδυνάτων;το εν γένει έργο της Ενορίας;μόνο του γίνεται;

Το προσωπικό μου εισόδημα, μόνο πολλαπλό δεν είναι κ. Λιναρδάκη. Για τους άλλους δε γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει. Για τη δική μου ψυχή θα δώσω λόγο στο Θεό.

Ο π" Θεολόγος, μιά και το ρωτάτε, είναι κατα σάρκα και πνεύμα αδελφός μου, ασχολούμαστε και οι δύο με θεολογικά, αλλά και μουσικά και υπηρετεί στη Μητρόπολη Θηβών. Εκεί, όπου υπηρέτησε, είχε και έχει άριστες σχέσεις με τους Ιεροψάλτες, και ακόμη καλύτερη συνεργασία.

Και οι δυό μας, μεγαλώσαμε σε ιερατική πολύτεκνη οικογένεια, και ο αείμνηστος Ιερέας πατέρας μας Ιωάννης, υπηρέτησε στις δύο μεγαλύτερες Ενορίες της πόλεως Κερκύρας, ενορίες πλούσιες και ζηλευτές. Εκτός από τη φροντίδα και την αγάπη που επέδειξε στους ψάλτες, σας πληροφορώ οτι ολόκληρη τη ζωή του την πέρασε, και μαζί του όλη η οικογένεια, με στερήσεις και θλίψεις, λόγω της οικονομικής στενότητας, αλλά συγχρόνως και με τη χαρά και την βεβαιότητα οτι η χάρις του Θεού δε θα μας αφήσει. Όλοι, μπορεί να νόμιζαν οτι έχει πολλαπλά έσοδα λογω της μεγάλης Ενορίας, αλλά οικογένειά του δεν είμασταν μόνο εμείς, αλλά ολόκληρη η Ενορία, και έπρεπε για όλους να φροντίσει.

Αυτά και άλλα πολλά που δε μπορώ τώρα να γράψω, είναι οι δικές μου εμπειρίες από την Εκκλησία. Καί όταν βλέπω κανένα στραβό να συμβαίνει, το καταλαβαίνω, γιατί είναι ανθρώπινο να συμβεί και αυτό.

Δε ξέρω, μπορεί εσείς με τη μεγάλη σας εμπειρία να έχετε γνωρίσει μόνο προβληματικές καταστάσεις, ενώ από την πλευρά μου να είμαι από τους τυχερούς που γνώρισα καλά πράγματα μέσα στην Εκκλησία. Μνημονεύω μόνο τον αείμνηστο Γέροντα Μεθόδιο Μεταλληνό, Άγιο άνθρωπο και ασκητή που έκανε το μοναστήρι του φυτώριο ψαλτών. Από αυτόν ξεκίνησε η σύγχρονη άνθιση της Βυζαντινής μουσικής στην Κέρκυρα, χωρίς ο ίδιος να ήταν μουσικός.

Όσο για την τελευταία επαναλαμβανόμενη αναφορά και προτροπή να ασχοληθώ με τα του οίκου μου, σας απαντώ ότι με τα του οίκου μου ασχολούμαι.
1) γιατί είμαι ψάλτης (από διακόνημα και μεράκι),
2) γιατί ο οίκος μου είναι η Εκκλησία, όπως και όλων μας φυσικά,
3) γιατί δε πιστεύω οτι οι μεν είναι "μέσα" και οι άλλοι "έξω",
4) γιατί δε μπαίνω στη λογική Ιουδαίων και Σαμαρειτών (βλέπε Ιερέων και ψαλτών), και
5) γιατί ο πόνος μου για τα Εκκλησιαστικά πράγματα είναι ίδιος είτε πρόκειται για τα Ιερατικά είτε για τα ψαλτικά.
σκεθηκατε ότι ισως ο ψαλτης δεν θεωρει αξιο
τον ιερεα του ναου του να τον μεταλαβει
Εις την περί αξιοσύνης αναφορά σας ισχύουν όσα σας ανέφερα παραπάνω. Μπορεί εσείς λόγω της μεγάλης σας εμπειρίας και της γνωριμίας σας με πολλούς ιερείς να μπορείτε να κρίνετε κάποιον ιερέα ως άξιο ή ανάξιο.

Από την πλευρά μου θεωρώ οτι ο μόνος ανάξιος είμαι εγώ.

Μπορεί να κατακριθώ και να καταδικασθώ στην αιώνια κόλαση, όμως αυτό που μεταδίδω στους πιστούς είναι "Σώμα και Αίμα Χριστού εις άφεσιν αμαρτιών και εις ζωήν αιώνιον".

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και την υπομονή σας, και σας παρακαλώ να εύχεστε να με ελεήσει ο Θεός.

Σας εύχομαι ο Θεός να σας δίνει υγεία και να σας ενδυναμώνει στο έργο που κάνετε, γιατί είναι πολύ σημαντικό.

Υ.Γ. Αργότερα, μετά τις Παναγίας, θα προσπαθήσω -τεχνικοί οι λόγοι- να ανεβάσω ηχογραφήσεις ψαλτών από Κέρκυρα και αλλού που διατηρώ στο αρχείο μου. Συγχαρητήρια για το υλικό και τις εκπομπές. Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιουν 2008, 19:24

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

Αγαπητοί συνάδελφοι, ειρήνη υμίν,
Εάν κάποιος δεν νιώθει τον εαυτό του ως «συνάδελφο», με την συνδικαλιστική ένοια, τότε ας μην τον αφορά ο χαιρετισμός μου.
Έχω την εντύπωση ότι ο αγαπητός συνάδελφος Βαγγέλης Λιναρδάκης, εξηγήθηκε λέγοντας, «χωρίς φόβο, αλλά με πάθος». Είναι σαν εκείνη τη θεία προτροπή «οργίζεσθε αλλά μην αμαρτάνετε». Την οργή αυτή οι παλαίμαχοι ιεροψάλτες την έζησαν στο πετσί τους, γι αυτό αγαπητέ μου συνάδελφε είμαι σε θέση να σε κατανοήσω και κάτι τέτοιο εννοούσα όταν σε ένα άλλο θέμα που συζητούσα με τον Άρχοντα Μιλτιάδη έλεγα «Εμείς ασχολούμαστε με τους ιεροψάλτες και τα δικά τους καθήκοντα και προσόντα, που δόξα τω Θεώ οι εκάστοτε ποιμενάρχες μας δι εγκυκλίων συνεχώς μας τα υπενθυμίζουν, έχοντάς τα συνήθως συνενωμένα με την μισθοδοσία μας.»
Μία τέτοια εγκύκλιο από τον Μητροπολίτη από Πατρών κ. Νικοδήμου Βαλληνδρά, με τίτλο «τι είναι ιεροψάλτης» απαριθμεί πλείστες όσες υποχρεώσεις των ιεροψαλτών, τεκμηριωμένες με τους κανόνες της Εκκλησίας, που πράγματι εάν ο «έρμος» ο ψάλτης τα γνώριζε επακριβώς, φοβάμαι ότι δύσκολα θα πλησίαζε το αναλόγιο. (βλέπε Ομοσπονδία συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος http://omsie.gr/psaltiw.htm ) Εκτός των άλλων αναφέρεται «Ει τις…ψάλτης την Αγίαν Τεσσαρακοστήν ου νηστεύει, ή Τετράδα ή Παρασκευήν» εκπίπτει του κληρικού του αξιώματος.
Και το περί ου ο λόγος:
O Η’ Αποστολικός Κανών διαλαμβάνει της υποχρεώσεως πάντων των «εκ του καταλόγου του ιερατικού» δηλ. και των κατωτέρων κληρικών ( και των ψαλτών επομένως), όπως μεταλαμβάνουσι τακτικώς των αχράντων Μυστηρίων. «Ει τις μη μεταλάβοι, την αιτίαν ειπάτω, και εάν ει εύλογος, συγγνώμης τυγχανέτω…» Ο κανών ούτος αναφέρεται βεβαίως εις την συνεχή θείαν Κοινωνίαν, ήτις επί των Αποστολικών χρόνων και επί των ημερών των Αγίων Πατέρων και των Οικουμενικών Συνόδων ήτο εν ευρυτάτη χρήσει. Οπωσδήποτε όμως θέτει το ζήτημα της συμμετοχής (των ψαλτών εν προκειμένω) εις την θείαν Κοινωνίαν, κατά το μάλλον και ήτον πακτικώς. …Αυτά μια που οι Άγιοι Πατέρες και οι Οικομενικές Σύνοδοι μας μπίτισαν…
Και μία άλλη εγκύκλιος, (Μητροπολίτου Μεσογαίας κα Λαυρεωτικής κ. Νικολάου), προς τους «έρμους» ιεροψάλτες, προτάσσοντας τους γνωστούς κανόνες, με τρόπο που λένε στα παιδάκια «φάε το φαί σου παιδί μου, για να μην φωνάξω το μπαμπούλα και σε φάει», για να καταλήξει στο «…Ανάλογα θα ήταν ανεπίτρεπτη πνευματική αδικία οι ιεροψάλτες μας να καταντήσουν η μόνη τάξη που παίρνει από την Εκκλησία και διεκδικεί. Η συνεισφορά τους συμπορεύεται με την διακονία της ψαλτικής. Η διακριτική δε αμοιβή τους προσφέρεται όχι ως μισθός αλλά ως ευλογία.» :o (Η υπογράμμιση δικά μας)
Σύμφωνα με τα παραπάνω είναι απόλυτα δικαιολογημένο το…ξέσπασμα του αγαπητού συναδέλφου Βαγγέλη, :clapping: μόνο που νομίζω ότι ο στόχος των βελών του ήτο λανθασμένος.
Βαγγέλη έχει τη φαρέτρα σου γεμάτη, μην ξοδεύεις τσάμπα τα βέλη σου… :perfect:
Υγιαίνεται εν αγάπη, ειρήνη και χαρά
Αθανάσιος Μπακαλούδης
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι, ειρήνη υμίν
Αγαπητέ κ. Μπακαλούδη, και ειρήνη υπάρχει και αγάπη. Εμείς οι Χριστιανοί δεν κρατάμε κακία σε κανέναν.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:Μία τέτοια εγκύκλιο από τον Μητροπολίτη από Πατρών κ. Νικοδήμου Βαλληνδρά, με τίτλο «τι είναι ιεροψάλτης» απαριθμεί πλείστες όσες υποχρεώσεις των ιεροψαλτών, τεκμηριωμένες με τους κανόνες της Εκκλησίας, που πράγματι ....
Αυτή η εγκύκλιος και τα σχετικά συζητήθηκε εδώ: http://analogion.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=154 (Οι Ψάλτες κατά τους Ιερούς Κανόνες)
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:....εάν ο «έρμος» ο ψάλτης τα γνώριζε επακριβώς, φοβάμαι ότι δύσκολα θα πλησίαζε το αναλόγιο. (βλέπε Ομοσπονδία συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος http://omsie.gr/psaltiw.htm )
Εδώ ισχύει αυτό που λέει: "ἐκεῖνος δὲ ὁ δοῦλος, ὁ γνοὺς τὸ θέλημα τοῦ κυρίου αὐτοῦ καὶ μὴ ἑτοιμάσας μηδὲ ποιήσας πρὸς τὸ θέλημα αὐτοῦ, δαρήσεται πολλάς", και από το προμημονευθέν μήνυμα αντιγράφω:
Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος λέει PG 60, 39-40 (Περί Ιερωσύνης Λόγοι ς', Αποστ. Διακονία, σ. 20, υποσ. 9):

"Ουκ οίμαι πολλούς εν τοις ιερεύσι τους σωζομένους, αλλά πολλώ πλείους τους απολλυμένους"

και αν τα λέει αυτά για τους Ιερείς ο Άγιος Ιω. ο Χρυσόστομος, τι λέει για τους ψάλτες ένας άγνωστος Αγιορείτης;

"εὐκοπώτερόν ἐστιν κάμηλον διὰ τῆς τρυμαλιᾶς τῆς ῥαφίδος εἰσελθεῖν ἢ ψάλτην εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν".

Αλλά ας έχουμε θάρρος διότι Παρὰ ἀνθρώποις ἀδύνατον ἀλλ' οὐ παρὰ τῷ Θεῷ· πάντα γὰρ δυνατὰ ἐστίν παρὰ τῷ Θεῷ.

Ας κλαύσουμε λοιπόν, και ας προσευχηθούμε με ταπείνωση: Κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε: Εκτός των άλλων αναφέρεται «Ει τις…ψάλτης την Αγίαν Τεσσαρακοστήν ου νηστεύει, ή Τετράδα ή Παρασκευήν» εκπίπτει του κληρικού του αξιώματος.
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ έγραψε:Και το περί ου ο λόγος:
O Η’ Αποστολικός Κανών διαλαμβάνει της υποχρεώσεως πάντων των «εκ του καταλόγου του ιερατικού» δηλ. και των κατωτέρων κληρικών ( και των ψαλτών επομένως), όπως μεταλαμβάνουσι τακτικώς των αχράντων Μυστηρίων. «Ει τις μη μεταλάβοι, την αιτίαν ειπάτω, και εάν ει εύλογος, συγγνώμης τυγχανέτω…»


Αυτό μου το "πήρατε" από την σκέψη μου. Έλεγα να το προσθέσω σε μήνυμά μου, διότι έτσι φαίνεται ότι το όλο θέμα ανήκει στην κατηγορία Ψαλμωδία και Ιεροί Κανόνες, http://analogion.net/forum/viewforum.php?f=25 , όπου και το μεταφέρω.

Μετ' εκτιμήσεως,
ΠΠαπαδημητρίου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 19 Ιούλ 2008, 14:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης Λιναρδακης
Παλαίμαχος
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:11

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από Βαγγελης Λιναρδακης »

Αφου ευχαριστησω ΟΛΟΥΣ τους αγαπητους φιλους , ιερεις τε
και λαϊκους , που μου εκαμαν την τιμη να απαντησουν στο μηνυμα μου στο παρων θεμα , πληροφορω τα μελη του φορουμ , οτι για διαφορους λογους δεν επιθυμω την περαιτερω συμετοχη μου στο παρων θεμα . Ευχαριστω .
Άβαταρ μέλους
savvil
Νέος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Δεκ 2008, 23:21

Απ: Ψάλτες και Θ. Κοινωνία.

Δημοσίευση από savvil »

Mάθε ψάλλειν και όψει του Πνεύματος την ηδονήν`οι ψάλλοντες γαρ Πνεύματος πληρούνται Αγίου,ώσπερ οι άδοντες τας σατανικάς ωδάς πνεύματος ακαθάρτου(Ι.Χρυσόστομος)
Δεν είναι παρήγορος ο λόγος του αγίου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψαλμωδία και Ιεροί Κανόνες”