Ερώτηση για χρωματική φθορά του Δι σε διατονικό Πα

Περί του θεωρητικού και πρακτικού μέρους της Ψαλτικής Τέχνης.
Άβαταρ μέλους
diliad
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2013, 10:47

Ερώτηση για χρωματική φθορά του Δι σε διατονικό Πα

Δημοσίευση από diliad »

Θα ήθελα να υποβάλω την παρακάτω ερώτηση:
Στο "Αναστασιματάριον", στην αρχή του (αργόν-ήχος πρώτος), στο μάθημα "Τας εσπερινάς ημών ευχάς..." και στην φράση "...άφεση αμαρτιών ότι μονος..." υπάρχει μία φθορά του Δι της σκληρής χρωματικής πάνω σε διατονικό Πα όπου και τον μετατρέπει σε Δι της σκληρής χρωματικής (στο "...άφεση αμαρτιών..." και πάνω στο "α" της λέξης "αμαρτιών").
Το μέλος συνεχίζει σε σκληρή χρωματική κλίμακα και καταλήγει και πάλι σε (χρωματικό) Δι με μαρτυρία χρωματικού Πα στο τέλος της λέξης "...αμαρτιών".
Στην συνέχεια υπάρχει μία διατονική φθορά του Δι πάνω στο γράμμα "ο" του κειμένου "...ότι..." όπου και επαναφέρει το μέλος στην διατονική κλίμακα.
Η διατονική φθορά μπαίνει πάνω σε πεταστή με κέντημα άρα έχουμε διάστημα ανάβασης τριών τόνων. Η ανάβαση των τριών τόνων πρέπει να γίνει σε χρωματική κλίμακα γιατί η φθορά αλλάζει την κλίμακα από τον επόμενο τόνο και όχι από τον τόνο πάνω στον οποίο βρίσκεται. Με χρωματική όμως ανάβαση δεν καταλήγουμε στο ύψος του διατονικού Δι, αφού το διάστημα της σκληρής χρωματικής Δι-Νη (όπου ο Δι εδώ είναι ο διατονικός Πα ως προς το ύψος-συχνότητα του) είναι διαφορετικό από το διατονικό διάστημα Πα-Δι. Το μουσικό κείμενο όμως αυτό λέει: Διατονική φθορά του Δι πάνω στον χρωματικό Νη της πεταστής με το κέντημα!
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί γίνεται εκεί;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008, 05:43

Απ: Ερώτηση για χρωματική φθορά του Δι σε διατονικό Πα

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Η ερώτησή σου νομίζω είναι σχετική με αυτό το θέμα:

Ενέργεια φθοράς : στον τρέχοντα ή στον επόμενο φθόγγο;

...απάντηση ακόμα να δοθεί στο τάδε θέμα.

Νομίζω ότι οι μελοποιοί/αντιγραφείς θα έπρεπε να'ναι πιο προσεκτικοί σε αυτό το θέμα για την αποφυγή συγχύσεως.

Λόγω αυτής της κατάστασης, η φθορά "ενεργεί και στον τρέχοντα φθόγγο", αλλάζοντας την κλίμακα (πριν την ποσοτική ερμηνεία του σημείου στο οποίο τίθεται)...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την 09 Ιαν 2013, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μέγα μὲν τὸ ἀπερισπάστως προσεύχεσθαι· μεῖζον δὲ καὶ τὸ ψάλλειν ἀπερισπάστως
Άβαταρ μέλους
diliad
Νέος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2013, 10:47

Απ: Ερώτηση για χρωματική φθορά του Δι σε διατονικό Πα

Δημοσίευση από diliad »

Ευχαριστώ για την απάντηση στο ερώτημα μου.
Πιστεύω ότι αν έμπαινε απλώς εκεί από την αρχή χρωματική φθορά του Πα και όχι του Δι πάνω στον διατονικό Πα δεν θα υπήρχε πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο μελουργός δεν το έκανε...
Φτιάχνω ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή και τέτοιες ασάφειες μου κάνουν την ζωή δύσκολη...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θεωρία και Πράξη της Ψαλτικής Τέχνης”